Mládek nevyloučil, že si opět požádá o bezpečnostní prověrku - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Mládek nevyloučil, že si opět požádá o bezpečnostní prověrku

zdroj: mladek.eu

Praha | Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nevyloučil, že z čistě politických důvodů znovu požádá o bezpečnostní prověrku. Uvedl to dnes na dotaz ČTK v souvislosti s výhradami...

 

prezidenta Miloše Zemana kvůli tomu, že v minulosti Mládek požadovanou prověrku nezískal.
    "To samozřejmě eventuálně z čistě politických důvodů nevylučuju," řekl Mládek na dotaz, zda se na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) neobrátí ještě jednou, i když jako ministr prověrku nepotřebuje. Poznamenal ale, že by ocenil, "kdyby prezident některé požadavky neuplatňoval selektivně".
    Budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebude po Mládkovi prověrku chtít. V Rádiu Impuls řekl, že je to Mládkovo osobní rozhodnutí, jestli o ni znovu požádá.
    Zeman v pátek uvedl, že má výhrady vůči kandidátovi na ministra, který v minulosti nezískal prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Zeman uvedl, že když někdo o prověrku sám požádá a NBÚ ji odmítne udělit, vyvstává otázka, zda není bezpečnostním rizikem pro českou vládu.
    "Nevidím ho jako bezpečnostní riziko," řekl na Mládkovu adresu Sobotka, jenž prý takovou informaci nedostal ani od prezidenta. "S čistým svědomím mohu Jana Mládka do vlády nominovat," dodal nastupující ministerský předseda.
    Mládek žádal NBÚ dvakrát o prověrku na stupeň tajné. Podle některých médií byly důvodem zamítnutí jeho kontakty s ruskými podnikateli, u nichž prý existovalo podezření, že pracují pro ruské zpravodajské služby.
    Ministerský adept k tomu dnes uvedl, že v roce 2001, kdy byl náměstkem ministra financí, požádal NBÚ o osvědčení na přístup k utajovaným informacím na stupeň D, tedy Důvěrné. Získal ale osvědčení jen na stupeň V, tedy Vyhrazené.
    Opakovaně Mládek o prověrku NBÚ požádal v listopadu 2005, kdy působil na úřadu vlády. "Proces jejího získání nebyl dokončen. V roce 2007 jsem byl NBÚ požádán, ať doložím, nač prověrku potřebuji, což jsem doložit nemohl, protože jsem byl od září 2006 v soukromém sektoru. NBÚ následně prověrku zastavil," uvedl Mládek. Mluvčí NBÚ Radek Holý k tomu Českému rozhlasu sdělil, že pokud žadatel důvody pro prověrku nesdělí, úřad se jeho žádostí nebude zabývat.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013