Sobotkovi se splní sen stát se premiérem 17. ledna, vláda bude do konce měsíce - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Sobotkovi se splní sen stát se premiérem 17. ledna, vláda bude do konce měsíce

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem příští pátek a novou vládu sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců do konce ledna. Zeman dnes nastínil své výhrady k...

 

některým adeptům na ministry, prakticky nikoho ale nezmínil jmenovitě. S kandidáty do vlády se chce ještě setkat. Lídři koalice Zemanova vyjádření přivítali. Z prezidentových slov ale opět vyplynulo, že je přesvědčen, že podle ústavy má právo nominanta na ministerskou funkci odmítnout. Koaliční strany navržené adepty měnit nehodlají.
    Sobotka podle Zemana splnil jedinou jeho podmínku, a to aby zajistil pro vládu spolehlivou parlamentní většinu. Koalice má nyní ve dvousetčlenné Sněmovně 111 hlasů, silnější na začátku volebního období byla už jen koalice ODS, TOP 09 a VV.
    Zemanovy výtky směřovaly hlavně ke kandidátům na ministry vnitra a průmyslu a obchodu Milanu Chovancovi a Janu Mládkovi (oba ČSSD). V Chovancově případě prezident hovořil o studiu na plzeňské právnické fakultě, známé z kauzy "rychlostudentů", v Mládkově pak o kandidátovi, jenž v minulosti nezískal bezpečnostní prověrku. U Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který má být ministrem bez portfeje, vyjádřil Zeman pochyby kvůli tomu, že měl být adeptem na lídra sociální demokracie pro evropské volby. Zeman ale neřekl, že některého z nich ministrem nejmenuje.
    Sobotka argumenty, s nimiž prezident přišel, nepokládá za tak závažné, aby vedly k úvahám o změně nominací. Prezidentovy výhrady podle něho taky nejsou takového rázu, aby některého z kandidátů odmítl. Zeman ale oznámil, že čas mezi jmenováním premiéra a vlády chce využít k diskusi o alternativách v obsazení kabinetu. Po večerní schůzce se Zemanem ale Sobotka prohlásil, že návrh personálního obsazení vlády měnit nechce, podle něj prezidentovy výtky nejsou tak závažné, aby znemožňovaly vznik kabinetu. Šéf ČSSD také podle očekávání dovezl na Hrad jeden ze čtyř originálů podepsané koaliční smlouvy.
    Na výtky hned reagovali i Chovanec a Mládek. Chovanec uvedl, že ačkoli vedení fakulty potvrdilo, že jeho studium bylo v pořádku, po dobu výkonu veřejných funkcí neužívá titul. Mládek podle dřívějších informací nezískal od NBÚ prověrku v roce 2001. Dnes uvedl, že o ní žádal o čtyři roky později; úřad prý ale následně prověřování přerušil, protože Mládek už prověrku nepotřeboval.
    Už dřív prezident vyjádřil výhrady ke kandidátovi hnutí ANO na ministra obrany Martinovi Stropnickému. Nepřímo je patrně zmínil i dnes, když mluvil o laickém vedení resortů, kterými protékají desítky miliard korun. Stropnický se ale za absolutního laika v oboru nepokládá a hnutí ANO za ním stojí. "Myslím, že prezidenta o našich kandidátech přesvědčíme," uvedl šéf hnutí Andrej Babiš.
    Babiše, kandidáta na vicepremiéra a ministra financí, zmiňoval prezident s ohledem na čisté lustrační osvědčení, které nemá. Zeman věří, že Sněmovna v této souvislosti začne rychle projednávat novelu služebního zákona, což si dal jako podmínku pro jmenování kabinetu. Mimořádná schůze, na jejímž programu má být, by měla začít 21. ledna.
    Prezident vztáhl odbornost kandidátů taky na publikační činnost, u některých prý nezaznamenal v odborných časopisech ani jeden článek. Podle pozorovatelů mohl mít na mysli například šéfa lidovců Pavla Bělobrádka, který má být vicepremiérem pro vědu a výzkum.
    Lidovce ale prezident kritiky prakticky ušetřil. I když prý kandidáta na ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) pokládá za popletu kvůli jeho vyjádření k události známé jako prezidentova viróza, nemá k němu výhrady. "My máme své nominanty, ty jsme dali, nijak lustrováni zatím nebyli, takže uvidíme," poznamenal Bělobrádek.
    Jmenovitě Zeman pochválil jen dva kandidáty na ministry, Antonína Prachaře mířícího na dopravu a Helenu Válkovou na spravedlnost (oba ANO). Prachař má podle Zemana dlouholetou zkušenost v oboru. Právničky Válkové si prý váží za to, že přispěla k odkrytí kauzy plzeňských práv.
    Za odborníky Zeman dlouhodobě označuje současné ministry vlády Jiřího Rusnoka. Byli by užitečnými adepty na ministerské náměstky, řekl Zeman o ministrech, z nichž část kandidovala ve volbách za Stranu práv občanů - zemanovce, ale u voličů zcela propadli. 

 

Bohuslav Sobotka již byl ministrem financí i místopředsedou vlády

 

Vizitka předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky (42), který bude 17. ledna jmenován předsedou vlády:
    Datum a místo narození: 23. října 1971 v Telnici u Brna.
    Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (1995), získal titul Mgr.
    Současná funkce: předseda ČSSD (od 18. března 2011); člen Poslanecké sněmovny.
    Politická kariéra: Krátce po ukončení studií byl v roce 1996 poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny na jihomoravské kandidátce ČSSD. Svůj mandát obhájil v dalších volbách v letech 1998, 2002, 2006, 2010 i letos. Byl mimo jiné předsedou rozpočtového výboru, předsedou mandátového a imunitního výboru, předsedou klubu ČSSD a členem organizačního a rozpočtového výboru. Od července 2002 až do září 2006 byl ministrem financí; byl místopředsedou vlády pro ekonomiku (2003 až 2004) a prvním místopředsedou vlády (2005 až 2006). Působil také v komunální politice, byl členem městského zastupitelstva ve Slavkově u Brna (1998-2010).
    Členství v politických stranách: Členem ČSSD je od prosince 1989. O rok později stál u zrodu Mladých sociálních demokratů. V období 2001 až 2002 byl předsedou jihomoravské organizace ČSSD. Od března 2005 do března 2011 byl statutárním místopředsedou ČSSD, po odstoupení tehdejšího předsedy Stanislava Grosse v září 2005 převzal z titulu funkce až do května 2006 vedení strany. Stejná situace nastala v červnu 2010 po sněmovních volbách a rezignaci tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka, kdy Sobotka převzal jako místopředseda vedení strany.
    Rodina: je ženatý (od 2003), s manželkou Olgou mají syny Davida (2003) a Martina (2009).
    Ostatní:
    - Vztahy mezi Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem jsou dlouhodobě napjaté. Sobotkovo jméno totiž figuruje na seznamu údajných 27 "zrádců", tedy zákonodárců ČSSD, kteří při parlamentní volbě prezidenta v roce 2003 odmítli Zemana svými hlasy podpořit.
    - V červenci 2009 Sobotka přiznal, že ke spoření na byt v Praze-Stodůlkách, který koupil za více než sedm milionů korun, využíval i poslanecké náhrady určené například na dopravu či bydlení zákonodárce. "Ano, používal jsem k tomu i peníze z poslaneckých náhrad. Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval. Pro využití prostředků není stanovené žádné přesné pravidlo. Zákon jsem neporušil," řekl Sobotka.
    - V květnu 2010 před volbami do Sněmovny dostal Sobotka na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje a byl převezen do nemocnice. Útočník, který byl podnapilý, šel podle policie na mítink s úmyslem Sobotku napadnout. Důvodem prý byla nespokojenost s projednáváním stížností týkajících se deregulace nájemného, které podal na Sobotku ještě v době jeho působení na ministerstvu financí. Útočník dostal podmíněný trest osm měsíců.
    - Sobotka před říjnovými předčasnými volbami prohlásil, že v příští Sněmovně si dovede představit spolupráci levicové většiny (s KSČM), která by podporovala menšinový kabinet ČSSD, na spolupráci s komunisty na vládní úrovni se však nechystá. ČSSD a KSČM nicméně ve volbách nezískaly většinu ve Sněmovně.
    - Loni v srpnu Sobotka v hlasování ústředního výkonného výboru ČSSD, zda bude volebním lídrem a zároveň kandidátem strany na premiéra, získal 86 ze 151 hlasů, proti bylo 51. Grémium i předsednictvo strany se přitom dříve v otevřené volbě pro Sobotku vyslovily jednomyslně. Stranu v té době oslabovaly spory mezi stoupenci Sobotky a přívrženci prvního místopředsedy Michala Haška, což se projevilo například v diskuzích kolem případné podpory "prezidentské" vlády Jiřího Rusnoka. Sobotka se stavěl proti, nakonec však nejužšímu stranickému vedení sám překvapivě navrhl, aby ČSSD vládu podpořila.
    - Krátce po říjnových sněmovních volbách, které ČSSD sice vyhrála, ale se ziskem pouhých 50 mandátů, se část stranického vedení pokusila Sobotku odstavit od možnosti vyjednávat o budoucí vládě. Předsednictvo strany vyzvalo Sobotku k rezignaci a vyřadilo ho z povolebního vyjednávacího týmu. Usnesení vzniklo krátce poté, co se členové stranického vedení Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola sešli s prezidentem Zemanem na tajné schůzce v Lánech. Sobotka poté prohlásil, že by Zeman neměl zasahovat do poměrů v ČSSD a výzvu k rezignaci označil za pokus o puč. Sobotku v dalších dnech podpořily krajské organizace ČSSD a ÚVV ČSSD usnesení předsednictva zrušil.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

44.5%

 

Ne

27.1%

 

Je mi to jedno

14.2%

 

Nemám k tomu dost informací

14.1%