ČSSD, ANO a lidovci podepsali koaliční smlouvu, na tahu je Zeman - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

ČSSD, ANO a lidovci podepsali koaliční smlouvu, na tahu je Zeman

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL podepsali dnes ve Sněmovně koaliční smlouvu. Oficiálně taky zveřejnili kandidáty na ministry, žádné jméno nepřekvapilo. Na tahu nyní bude prezident Miloš...

 

Zeman, kterému chce lídr sociálních demokratů a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka doručit ještě tento týden jeden originál dohody. Kdy se schůzka uskuteční, není známo. Zeman by měl následně jmenovat Sobotku ministerským předsedou a později na jeho návrh i celý kabinet.
    Podle Sobotky by měl Zeman konat neprodleně. "Na půdě Poslanecké sněmovny je připravena příznivá situace k tomu, aby zde vznikla stabilní koaliční vláda," řekl po podpisu koaliční smlouvy. Seznam kandidátů na ministry donesl šéf ČSSD prezidentovi už v pátek, jednal s ním i v neděli.
    Spekuluje se o tom, že Zeman by mohl mít se jmenováním některých kandidátů problém. Již dříve zmínil Martina Stropnického (ANO), který má být ministrem obrany. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš se Stropnického zastal. "Myslím si, že s problematikou je obeznámen dostatečně, aby tenhle resort zvládnul," řekl.
    Problém by ale mohl mít i Babiš, jenž má být vicepremiérem pro ekonomiku a vést ministerstvo financí, protože nemá negativní lustrační osvědčení. Zeman už dříve řekl, že je bude po ministrech chtít, ale stačilo by mu, kdyby Sněmovna začala projednávat novelu zákona o státní službě. Norma, jejíž účinnost byla několikrát odložena, doklad nepožaduje. Koalice zvažuje, že na druhou polovinu ledna podnítí svolání mimořádné sněmovní schůze, služební zákon by byl jedním z bodů.
    Koalice si už dříve přislíbila, že bude za svými nominanty do vlády stát. Sobotka už v neděli podotkl, že pokud by Zeman některého z nich odmítl, mohl by dočasně vést resort osobně. V minulosti zmiňoval i možnost kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek, jenž má být vicepremiérem pro vědu a výzkum, dnes takové řešení označil za krajní, není podle něho na pořadu dne. Sobotka opakoval, že prezident nemůže odmítnout kandidáty bez závažných zákonných a ústavních důvodů.
    Nová koaliční vláda má mít 17 členů, o dva víc než nynější kabinet Jiřího Rusnoka v demisi. ČSSD chce vyslat na ministerstvo zahraničí Lubomíra Zaorálka, na vnitro Milana Chovance, na ministerstvo zdravotnictví Svatopluka Němečka, na ministerstvo práce Petra Krčála a na ministerstvo průmyslu Jana Mládka. Školství by měl řídit Marcel Chládek a ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti se má stát Jiří Dienstbier. Spekuluje se o tom, že s návrhy Zaorálka a Dienstbiera Zeman spokojen není.
    Za hnutí ANO míří vedle Babiše a Stropnického do kabinetu Antonín Prachař (doprava), Věra Jourová (místní rozvoj), Helena Válková (spravedlnost) a Richard Brabec (životní prostředí). Nominaci Brabce, který je šéfem dozorčí rady Lovochemie, kritizují ekologičtí aktivisti. Babiš se proti výtkám ohradil a před novináři propagoval svoji skupinu Agrofert. Nabízel prezentaci s přehledem investic holdingu do životního prostředí.
    Lidovci mají mít vedle Bělobrádka ve vládě Mariana Jurečku v čele ministerstva zemědělství a Daniela Hermana v čele ministerstva kultury.
    Samotnou koaliční smlouvu dohodly strany už před Vánoci. Padesátistránkový dokument slibuje mimo jiné zvyšování důchodů, minimální mzdy a slevy i na druhé a další dítě. Zrušit se má většina zdravotnických poplatků. Od roku 2015 plánuje koalice snížit DPH na léky, knihy, dětskou výživu a pleny. K dodržení nejvýše tříprocentního deficitu veřejných financí má vést lepší výběr daní i hledání úspor ve státní správě.
    Pokud Zeman kabinet jmenuje, vláda bude muset do měsíce předstoupit před Sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má nyní ve dvousetčlenné dolní komoře většinu 111 hlasů. 

 

Přehled pravděpodobných kandidátů na ministry vznikající vlády

 

ČSSD (pravděpodobní kandidáti):
    Premiér: Bohuslav Sobotka
    Ministr práce a sociálních věcí: Petr Krčál
    Ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti: Jiří Dienstbier
    Ministr průmyslu a obchodu: Jan Mládek
    Ministr školství: Marcel Chládek
    Ministr vnitra: Milan Chovanec
    Ministr zahraničí: Lubomír Zaorálek
    Ministr zdravotnictví: Svatopluk Němeček


    ANO 2011 (jména potvrzena):
    Ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku: Andrej Babiš
    Ministr dopravy: Antonín Prachař
    Ministr obrany: Martin Stropnický
    Ministryně pro místní rozvoj: Věra Jourová
    Ministryně spravedlnosti: Helena Válková
    Ministr životního prostředí: Richard Brabec


    KDU-ČSL (jména potvrzena):
    Ministr bez portfeje pro vědu a inovace: Pavel Bělobrádek
    Ministr kultury: Daniel Herman
    Ministr zemědělství: Marian Jurečka

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

43.2%

 

Ne

27.5%

 

Je mi to jedno

14.8%

 

Nemám k tomu dost informací

14.5%