Národ si o víkendu vybere mezi levicí a pravicí - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Národ si o víkendu vybere mezi levicí a pravicí

zdroj: archiv Metropolu

Česká republika | Češi podruhé v novodobé historii půjdou k předčasným volbám do Sněmovny. Svými hlasy rozhodnou nejen o tom, kdo bude prostřednictvím nových zákonů ovlivňovat jejich životy. Předurčí...

 

také, který z politických lídrů dostane šanci sestavit novou vládu, zda tento kabinet získá důvěru Sněmovny a zda bude po sedmi letech opět levicový.
    Hlasování bude také nejrozsáhlejším testem, jak byli lidé spokojeni s dosavadní politikou zavedených parlamentních stran a nakolik se přikloní k novým uskupením, díky nimž by se mohl počet sněmovních stran po dvou desetiletích zvýšit na více než pět a s tím i počet variant povolebního uspořádání.
    Za favorita voleb je dlouhodobě považována ČSSD. Nemá ale podle expertů jisté, že očekávané vítězství dokáže zúročit sestavením funkční vlády s dostatečnou podporou ve Sněmovně. Před třemi lety se to ČSSD nepovedlo. Nyní bude nejspíš záležet na tom, kteří z jejích potenciálních a programově blízkých partnerů se do Sněmovny dostanou.
    Místo v dolní komoře si zřejmě bezpečně udrží KSČM, která má ze stran nejvěrnější voliče, avšak prakticky nulový koaliční potenciál. Mohla by být oporou případné menšinové vládě ČSSD, která by mohla získat podporu také u SPOZ, pokud se do Sněmovny dostane, a u KDU-ČSL, pokud by se mezi sněmovní strany vrátila. Lidovci ovšem opakovaně odmítli podpořit vládu závislou na komunistických hlasech.
    Sociálním demokratům bývala hlavním soupeřem ODS, která v roce 2010 skončila těsně druhá. Její koaliční kabinet s TOP 09, který byl od počátku terčem kritiky za reformy vedené snahou omezit výdaje státu, v létě padl se svým předsedou Petrem Nečasem. Letní pád vlády Petra Nečase a rozpad koaličního tábora pak vyústil v předčasné volby, v nichž obě bývalé vládní strany zřejmě své původní pozice neuhájí.
    Letošní volby jsou podle politologa Tomáše Lebedy ve znamení hledání alternativních hnutí. Z nich se nejvýrazněji nejen v kampani projevila hnutí dvou podnikatelů - ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury. Také jejich úspěch by pravděpodobně ovlivnil varianty sestavování budoucí vlády.
    Letošní předvolební kampani podle pozorovatelů chybělo jedno ústřední téma. Strany standardně slibovaly, jak se zasadí o zlepšení ekonomiky a vymýcení korupce, o zvýšení role státu, nebo omezení jeho zásahů. Jen některé svou kampaň postavily na vymezení se vůči přístupu prezidenta Miloše Zemana, kritika současné vlády nebo billboardy s negativní kampaní chyběly. Strany se v kampani více zaměřily na využití internetu či letáků, do velkoplošné reklamy investovaly podle monitoringu společnosti Admosphere desítky milionů korun jen velké strany.
    O přízeň zhruba osmi milionů voličů usiluje 23 volebních uskupení, což je o dvě méně než při minulých volbách v roce 2010. Ve všech krajích ovšem kandiduje 17 z nich, tedy o dvě více než před třemi lety. I díky tomu se o hlasy voličů uchází rekordní počet zhruba 5900 kandidátů. Na jedno poslanecké křeslo tak připadá bezmála 30 uchazečů. To, které strany budou nejúspěšnější, by mohla ovlivnit i volební účast na začátku prodlouženého víkendu. Volební místnosti v ČR, jichž je téměř 14.800, budou otevřeny tento pátek a sobotu stejně jako většina ze 104 volebních místností v zahraničí. Na americkém kontinentu se bude hlasovat kvůli časovému posunu už dnes a v pátek.
    O tom, jak letos vybírali, se lidé dozvědí v sobotu po ukončení hlasování. Výsledky z většiny volebních okrsků by mohly být podle zkušeností z minulých voleb známy už v sobotu do 18:00.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

44%

 

Ne

27.5%

 

Je mi to jedno

14.4%

 

Nemám k tomu dost informací

14.1%