Osobnosti roku Ústeckého kraje 2012: kategorie veřejná správa - František Holešovský - Osobnost - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Osobnost

Osobnosti roku Ústeckého kraje 2012: kategorie veřejná správa - František Holešovský

zdroj: archiv Metropolu

ÚSTÍ NAD LABEM | Regionální noviny METROPOL vyhlásily v listopadu společně se Skupinou ČEZ a dalšími partnery 2. ročník čtenářské ankety Osobnost roku Ústeckého kraje 2012. Do hlasování se zapojilo...

 

celkem 3 690 čtenářů, kteří rozhodli o vítězích jednotlivých kategorií. Ti převzali ocenění ve čtvrtek 7. února z rukou radního Ústeckého kraje Pavla Vodseďálka a pořadatelů projektu na slavnostním galavečeru, spojeným se 6. METROPOL párty na zámečku Větruše v krajské metropoli.

 

František Holešovský: Technické obory jsou na štíru


Děkan Fakulty výrobních technologií a managementu UJEP Ústí nad Labem se významným způsobem zasloužil o vznik jmenované fakulty, která byla vyvrcholením snah o otevření technicky orientovaných studií na severočeské univerzitě. Fakulta připravuje pro praxi technicko-ekonomické pracovníky v bakalářském, magisterském a doktorandském studijním programu. Kromě vzdělávací a pedagogické činnosti realizuje také vědecké a výzkumné práce, jejíž výsledky prezentují akademičtí pracovníci na konferencích a v odborné literatuře.
 
Tak zněl úvod nominace prof. Dr. Ing. Františka Holešovského, PhD. na Osobnost roku Ústeckého kraje 2012 v kategorii veřejná správa. Zdá se vám to poněkud suchopárné? Možná. Profesor Holešovský ale žádný „suchar“ není. Když se rozpovídá, zbystříte. Zaujme vás, říká smysluplné myšlenky, kterým by měl rozumět každý. Například: „Technické obory jsou u nás pořád na štíru. Ekonomové jako by nechápali, jak vzniká hrubý domácí produkt. Pokud totiž nebudeme vyrábět, cokoli, nebudou peníze! Banky produkci nenahradí. Hodně jsme přestavěli naše školství, někde k dobrému, jinde k horšímu. Děti dnes nevědí, co je technika, průmysl je pro většinu z nich a především pro jejich rodiče něco jako hanlivé slovo. Stát přitom ročně snižuje plošně o pět procent počet studentů škol včetně technických oborů. To by se mělo změnit, než bude pozdě.“  
A tak se profesor Holešovský neúnavně pouští zatím do předem prohraných bitev. Pro to, aby se pokusil změnit současnou situaci, vypravil se za ministrem školství. Zve poslance a senátory za Ústecký kraj a stále věří, že se karta obrátí. Jde mu o to, aby 846 studentů jeho fakulty našlo v praxi uplatnění a pomohlo otočit „kolem dějin“. Sám má bohaté zkušenosti včetně mezinárodních. Je častým hostem na různých sympoziích v zahraničí, jednou ze zemí byla Bolívie, kde si ho pro jeho znalosti a úsudek váží dokonce tak, že se stal čestným občanem města El Alta.  
Profesor František Holešovský v řeči nezapře brněnský dialekt. Léta už ale žije s rodinou v Třebenicích, kde také po každodenním čtrnáctihodinovém zápřahu na fakultě či při pracovních cestách odpočívá. K jeho koníčkům patří vaření, jak říká, krásně se při něm odreaguje, boršč prý dělá špičkový a není pro něj problém upéci velikonoční bochánek. Klobouk dolů. Společnost mu přitom dělají dva britští kocouři. Je také vášnivým numismatikem a v dobách produkce světoznámého Sola Sušice sbíral zápalkové nálepky, má jich kolem 200 tisíc kusů. Když se potřebuje protáhnout, sedne na kolo nebo se vydá pěšky, nejraději po Šumavě. Přejme jemu i sobě, aby došel svého cíle. Naše společnost to potřebuje.

 

Všechny osobnosti roku 2012 najdete zde

 

Text: Ladislava Richterová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 » Osobnost