Jedinou jistotou proti chřipce je očkování, tvrdí odborník - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Jedinou jistotou proti chřipce je očkování, tvrdí odborník

Ikona

29. října 2010, 09.39 | ČESKÁ REPUBLIKA | Lidé se často domnívají, že očkování proti chřipce je zbytečné, případně může samo nemoc vyvolat. Ani jedno však není pravda, naopak očkování je jedinou spolehlivou ochranou proti chřipce, uvedl vakcinolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Praha. Asi nejčastější a zcela neopodstatněný mýtus o chřipce představují zaručené příběhy lidí, kteří se dali proti chřipce očkovat a záhy chřipkou onemocněli.

 

"To je zcela mylná domněnka, protože pro vakcinaci jsou používány vakcíny s mrtvým neaktivním virem, tudíž 'nakazit' se vakcínou není možné," podotkl Kynčl.

Pravdou je, že vakcína je účinná až po 14 dnech od aplikace. Pokud pacient onemocní v tomto období, je to způsobeno tím, že si organismus po očkování ještě nevytvořil dostatek protilátek.

Na omylu jsou všichni, kdo se domnívají, že očkováním chřipce lidé nezabrání. "Současné vakcíny proti sezonní chřipce již mají vysokou účinnost na úrovni přes 75 procent. Pravděpodobnost, že onemocní očkovaný člověk, je proto nízká," vyvrací tento mýtus vakcinolog Kynčl.

Vedle vlastní ochrany očkovaného jednotlivce má vakcinace nesporný vliv na významné snížení přenosu viru chřipky mezi populací. "Za mýtem o neúčinnosti vakcín stojí i nesprávný výklad, co to vlastně chřipka je. Chřipku nelze slučovat s ostatními respiračními onemocněními, jako jsou rýma a kašel," řekl Kynčl.

Chřipka postihuje mnohem více tělesných částí než jen dýchací cesty. Je horší než nachlazení a velmi často se při ní objevují i takové obtíže, jako jsou horečka, suchý kašel, bolesti kloubů a celého těla či pocit extrémního vyčerpání.

Není také pravdou, že chřipka stejně mutuje, a tak očkování není účinné. "Světová zdravotnická organizace každoročně definuje základní chřipkové kmeny, proti kterým musí registrované chřipkové vakcíny prokázat dostatečnou imunitní odpověď. Vedle toho však u vakcíny byla prokázána účinnost i proti dalším volně se vyskytujícím kmenům, u nichž došlo k mutaci," tvrdí Kynčl.

Neplatí ani názor, že vakcína nefunguje proti viru prasečí chřipky. "Málo se ví, že aktuální vakcíny proti sezonní chřipce jsou účinné i proti virovému kmenu chřipky prasečí," vysvětlil vakcinolog.

Lidé se také nemohou při léčbě chřipky spolehnout na antibiotika. "Chřipka je však způsobena viry, a proto jsou proti ní antibiotika zcela neúčinná. Použití antibiotik má smysl pouze v případě, že je chřipka bakteriální infekcí, mezi něž patří například bronchitida, ušní infekce nebo zápal plic. Bez diskusí platí, že proti chřipce nejvíce pomáhá prevence v podobě očkování," podotkl Kynčl.

Očkování proti chřipce nebolí ani nemá vedlejší účinky, dodává Kynčl.

Chřipka je dlouhodobě považovaná za velmi závažné onemocnění. Ročně v souvislosti s chřipkou umírá jen v České republice přibližně 2000 osob, pro srovnání například autonehody mají na svědomí ani ne polovinu obětí. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří vzdušně kapénkovou cestou.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví