Lidem v zaplavených oblastech hrozí nákaza leptospirózou - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Lidem v zaplavených oblastech hrozí nákaza leptospirózou

Ikona

15. srpna 2010, 18.05 | SEVERNÍ ČECHY | Nákaza žloutenkou typu A, salmonelózou, úplavicí a zvláště leptospirózou hrozí lidem, jež zasáhly povodně. Hygienici proto obyvatele postižených oblastí nabádají ke zvýšené opatrnosti a hygieně. Státní zdravotní ústav (SZÚ) upozorňuje v souvislosti s povodněmi zvláště na možnost zvýšeného výskytu leptospirózy, tedy bakteriálního onemocnění, šířícího se ze zvířat na lidi. Riziková je situace zejména po opadnutí velké vody, kdy se lidé brodí ve vodě a bahně, kontaminovaném nakaženou zvířecí močí.

 

Nákaza leptospiróza přitom podle hygieniků hrozí podstatně více než žloutenka. "Podle našich zkušeností po povodních na Moravě (1997) a v Čechách (2002) je leptospiróza jediná nákaza, jejíž nemocnost se tehdy až pětinásobně zvýšila oproti běžnému výskytu u naší populace," varuje Kamil Zitek ze SZÚ. Podle odborníka se míra onemocnění leptospirózou v českých klimatických podmínkách pohybuje běžně kolem 0,3 hlášených případů na 100 000 obyvatel.

Epidemické výskyty u nás výrazně ovlivňují dva přírodní fenomény, upozorňuje Zitek. Prvním z nich je podle něj přemnožování drobných hlodavců, tedy hlavních původců nákazy. Druhým pak často opakující se povodně. "Onemocnění těžkou formou leptospirózy (Weilova choroba) způsobilo v minulosti během povodní i úmrtí osob," dodal. Od roku 1963, kdy se choroba začala povinně evidovat a hlásit, na ní zemřelo již více než čtyři desítky lidí.

Zitek se domnívá, že velmi rizikové je období po opadnutí vody. Lidé se totiž musí brodit v tůních, zatopených sklepech a bahně, které jsou často kontaminované močí nakažených hlodavců, a tak se šíří nejen na další zvířata, ale i na člověka. "Vodu jako prostředek nákazy také uvádí 40 procent hlášených pacientů," upřesnil.

Pro člověka jsou hlavním zdrojem nákazy divoce žijící i domestikovaná zvířata, cestou přenosu kontakt s jejich močí. Onemocnění provází vysoké horečky, třesavka, zimnice a bolest hlavy svalů. Zasaženy mohou být následně spojivky, plíce, ledviny a játra.

Lidé uklízející škody po povodních by se proto rozhodně neměli pouštět do práce bez ochranných gumových rukavic a holínek. Rozhodně by se měli vyhýbat také potravinám, jež mohla záplavová voda infikovat a používat jen vodu, která je balená nebo již prověřená.

Lidé by si měli důsledně mýt ruce pokaždé, když se dotkli věcí, které byly v kontaktu se záplavovou vodou. Kromě mytí před jídlem či pitím by si měli ruce mýt i před kouřením. Nezbytná je zároveň důkladná dezinfekce všech věcí, které byly se záplavovou vodou v kontaktu. Z dlouhodobého hlediska je pro ochranu zdraví osob důležité důkladné vysušení domů.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví