Lidé vloni zůstali doma s neschopenkou průměrně 45 dní - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Lidé vloni zůstali doma s neschopenkou průměrně 45 dní

Ikona

18. srpna 2010, 12.08 | ČESKÁ REPUBLIKA | Lékaři v loňském roce lidem vypsali celkem 1,44 milionů neschopenek, jeden pacient doma průměrně strávil 45 dní, tedy o šest dní více než v roce 2008. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Na sto nemocenských pojištěnců připadlo loni 33,9 případů pracovní neschopnosti, což je o 30 % méně než v roce 2008, zároveň také výrazně klesl počet krátkodobých pracovních neschopností.

 

Na ženy připadlo 52 % pracovních neschopností a v průměru stonaly o tři dny déle než muži. Podle statistiků je to ovlivněno mateřskou rolí žen, u nichž mohou být důvodem pracovní neschopnosti komplikace v těhotenství nebo potraty.

Přes 90 % neschopenek bylo vypsáno kvůli nemocem, pouze 3,5 % lékaři vypsali kvůli pracovnímu úrazu a 6 % kvůli ostatním úrazům.

Největší počet neschopenek na 100 pojištěnců hlásí Plzeňský kraj, 37,34 v roce 2009. Nejnižší počet neschopenek naopak lékaři vypsali v Olomouckém kraji, a to 31,65 na 100 pojištěnců. Olomoucký kraj tak na této pozici po dlouhé době vystřídal Prahu.

Pokud jde o profese, pak nejvíce stonali lidé věnující se fyzicky náročným činnostem, jako je těžba a dobývání nebo práce ve zpracovatelském průmyslu. Nejdéle byli nemocní lidé v zemědělství, lesnictví a rybářství, kde pracovní neschopnosti trvaly průměrně 60 dnů. Přes 50 dní pak stonali i lidé ve stavebnictví a stravování, pohostinství. Nejkratší dobu pak stonali lidé pracující v oblasti informačních technologií a peněžnictví a pojišťovnictví.

Průměrně každý den loňského roku stonalo na pracovní neschopnosti 42 lidí z každého tisíce pojištěnců. Pro nemoc mělo neschopenku 37 z nich, pro pracovní úraz dva a pro ostatní úrazy tři.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví