Lékař radí: Alergici nezapomeňte si do přírody oční nebo nosní kapky - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Lékař radí: Alergici nezapomeňte si do přírody oční nebo nosní kapky

Ikona

19. července 2010, 08.38 | ČESKÁ REPUBLIKA | Pokud alergik trpící na pyly vyrazí do přírody, nemá podle lékařů v případě zánětu spojivek a alergické rýmy zapomenout na oční nebo nosní antialergické kapky. Většině postižených doporučují odborníci také pravidelné užívání antialergických tabletek. "Alergik, který má astma, je pak vybaven také sprejem k inhalaci a je poučen kolik vdechů by si měl vdechnout, pokud je dušný," vysvětlila vedoucí lékařka Bronislava Novotná z alergologické ambulance z Fakultní nemocnice Brno.

 

Ti, kteří mají navíc potíže více než dvakrát do týdne, mají doporučenou pravidelnou inhalační léčbu nejčastěji inhalačním kortikosteroidem.

V případě pacienta alergického na bodnutí hmyzem jako je vosa či včela, se může objevit slabost, mdloby a v nejhorším případě bezvědomí. Důležitá je proto výbava. Ta obsahuje pohotovostní set a leták, kde je uvedeno pořadí léků, které pobodaný užije.

"Prvním lékem je vždy autoinjekce adrenalinu, kterou si musí pacient vbodnout do svalu. Aplikace autoinjekce je s ním opakovaně nacvičována trenažérem v alergologické ambulanci. Druhým lékem je antialergikum, kdy polkne jednu tabletku. Na zajištění pozdních projevů alergické reakce na hmyz polkne ještě jednu až dvě tabletky kortikosteroidů a pak musí vyhledat lékaře, aby zhodnotil pacientův zdravotní stav," vysvětlila lékařka.

Výše popsaný postup léčby je však řešením akutního stavu. Základem léčby alergiků na bodnutí hmyzem je vakcína. Ta pomáhá snižovat reaktivitu na hmyzí alergen. Léčba vakcínou probíhá na alergologii celoročně.


Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví