Američané vyvinuli vakcínu proti rakovině prsu, na myši zabírá - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Američané vyvinuli vakcínu proti rakovině prsu, na myši zabírá

Ikona

31. května 2010, 11.12 | WASHINGTON | Američtí lékaři vyvinuli vakcínu, která má zabránit vzniku rakoviny prsu. Informuje o tom BBC, která cituje z článku uveřejněném v časopise Nature. Zatím vakcínu vyzkoušeli výzkumníci na myších. Na ně zabírala. Pokud budou testy úspěšné i u lidí, mohla by se očkovací látka do několika let objevit na trhu. Imunolog Vincent Tuohy, který výzkum řídí, sdělil, že při testech na geneticky upravených myších náchylných k rakovině byla vakcína proti rakovině prsu stoprocentně úspěšná.

 

Vědci polovině myší aplikovali vakcínu, která obsahuje mléčnou bílkovinu lactalbumin. U žádné z myší, které byly očkovány, se rakovina prsu nevyvinula. U všech ostatních ano.

„Pokud to bude u lidí fungovat stejně jako u myší, bude to monumentální. Zcela by to odstranilo rakovinu prsu,“ řekl Tahoy. „Doufáme, že jednou bude tato vakcína používána k prevenci onemocnění rakovinou prsu u dospělých žen stejně, jako se děti očkují proti řadě dětských nemocí,“ dodal.

Nyní Američané začnou látku testovat na lidech. Pokud budou zkoušky úspěšné, mohla by se vakcína proti rakovině prsu začít používat za několik let.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví