Kouření může stát čtvrtročně 7 200 korun a znamená také až 4,5 kila dehtu v plicích - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Kouření může stát čtvrtročně 7 200 korun a znamená také až 4,5 kila dehtu v plicích

Ikona

27. května 2010, 17.14 | Kuřáka může jeho vášeň pro cigarety přijít až na 7 200 korun za tři měsíce a při celoživotním kouření se mu v plicích uloží až 4,5 kilogramů dehtu. Tato čísla ukazují, že se vyplatí přestat kouřit, řekla Zuzana Perná z ambulance pro odvykání kouření pražské Thomayerovy nemocnice. Kuřáky výrazně častěji trápí různé choroby - rakovina plic nebo kardiovaskulární obtíže. "Ročně na následky kouření zemře 18 tisíc lidí, což je padesátka mrtvých denně," varuje Perná.

 

Kouření se v poslední době stává i doménou dětí, v průměru začínají kouřit již v 9,5 roku věku. "Ve 13 letech pak má s cigaretou zkušenost již 68 % dětí," zakončila lékařka statistiku.

Odnaučit se kouřit není snadné. Ročně se o to pokusí milion obyvatel Česka, napoprvé je úspěšný ale jen málokdo. Statistiky ukazují, že definitivně skoncovat s cigaretou se lidem podaří až při čtvrtém pokusu. "Ročně naším centrem projde zhruba 200 až 300 lidí, celková úspěšnost léčby se u nás od otevření v roce 2007 pohybuje okolo 55 procent," řekla Perná. Za úspěšnou léčbu se v ambulanci považuje, pokud pacient nezačne kouřit do roka od chvíle, kdy se s kouřením rozhodl přestat.

"Je ale klidně možné, že později některý z našich pacientů opět kouřit začne. Kouří třetina české populace a naše snahy jsou jen kapkami v moři. Já ale věřím, že i tyto kapky mají smysl," uvedla Perná. Podobných ambulancí jako je ta v Thomayerově nemocnici funguje v Česku další třicítka.

Ikona

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví