V USA a Kanadě se vzduchem šíří zabijácká houba - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

V USA a Kanadě se vzduchem šíří zabijácká houba

Ikona

24. dubna 2010, 09.59 | WASHINGTON | Mezi zvířaty a lidmi v kanadské provincii Britská Kolumbie a na severozápadě Spojených států se šíří kvasinkové houby, které by lidem mohly přivodit smrt. S odkazem na televizní stanici ABC o tom ve svém sobotním vydání píše deník Právo. Houba Cryptococcus gattii se přenáší vzduchem a obyčejně ohrožuje jen pacienty s transplantacemi, nemocí AIDS nebo s jinými poruchami imunitního systému.

 

Podle vědců z Duke University v Severní Karolíně však houba geneticky zmutovala, může ohrozit i zdravé lidi a pravděpodobně bude pokračovat v šíření i do dalších oblastí.

Ze studovaných 21 případů nákazy vědci odhadují, že nový virus s sebou nese 25procentní úmrtnost.

Zmutovanou verzi houby evidovali od roku 1999 převážně na ostrově Vancouver Island v Tichém oceánu. Mezi lety 2003 a 2006 se však Cryptococcus gattii rozšířila i na pevninu do Britské Kolumbie a později dál do států Washington a Oregon.

Odborníci se obávají, že nepotrvá dlouho, než se dostane do severní Kalifornie.

Symptomy se u lidí i zvířat projeví po dvou týdnech a déle od prvního styku s ní. Patří k nim kašel, bolest hrudníku, dýchavičnost, bolest hlavy, horečka, ztráta hmotnosti a nadměrné pocení v noci.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví