Nemocnice na Homolce jako první na světě léčí nemocné po infarktu novou pulzatilní pumpou - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Nemocnice na Homolce jako první na světě léčí nemocné po infarktu novou pulzatilní pumpou

Ikona

18. února 2010, 16.39 | PRAHA | Lékaři z Homolky drží světový primát v použití pulzatilní pumpy pro léčbu nemocného, který se po infarktu dostal do šokového stavu. Kardiologové vyvíjejí další a výkonnější pumpy, v jejichž užití vyškolí lékaře z celé Evropy, řekla ve čtvrtek Marie Fialová z tiskového oddělení nemocnice. Pulzatilní pumpa PulseCath nevyžaduje otevření hrudníku, její životnost jsou však jen hodiny, nejvýše dny.

 

"Tyto systémy umožní krátkodobě udržet krevní oběh a překlenout období, než se pacient podrobí operaci, která poruchu srdce vyřeší," vysvětlil význam pumpy primář kardiologického oddělení Petr Neužil.

Systém dokáže přečerpat až tři litry krve za minutu. Pumpa se implantuje chirurgicky do podklíčkové tepny. Nasávací konec kanyly se umisťuje do levé srdeční komory a dvoucestný ventil do oblasti srdečnice.

"Kardiologové Nemocnice na Homolce však v budoucnosti chtějí vynalézt takovou pulzatilní podporu, kterou by bylo možné zavést pouhým vpichem do tepny," poznamenal Petr Ošťádal, vedoucí lékař oddělení akutní kardiologie. Vysvětlil, že PulseCath má i možnost pulzality, takže krev proudí podle toho, jak se srdce stahuje a roztahuje.

Mechanické pumpy se obecně implantují pacientům v kardiogenním šoku, pacientům těžkou arytmií nebo při zástavě krevního oběhu po neúspěšné resuscitaci standardními postupy. "Používají se ale například i v případě, že nemocný potřebuje roztáhnout zúženou tepnu, ale je ve stavu, kdy by hrozila zástava srdce," přiblížil použití Ošťádal a dodal, že se využívají i při převozech na operační sál před operací, při transplantacích srdce nebo při potřebě překlenout určitého období před operací srdce.

Lékaři kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce se problematiky pacientů s poškozeným srdečním svalem věnují již několik let. Mechanické podpory levé srdeční komory či celého srdce se vyvíjí již od šedesátých let minulého století, jejich původním cílem bylo podpořit činnost srdce pacienta po dobu, než se dočká transplantace. V současnosti patří mechanické srdeční podpory k jedné z nejrychleji se rozvíjejících oblastí v akutní kardiologii.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví