Liberecká nemocnice otevřela lékárnu ve Frýdlantu, poplatky se tam neplatí - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Liberecká nemocnice otevřela lékárnu ve Frýdlantu, poplatky se tam neplatí

Ikona

29. dubna 2009, 13.49 | LIBEREC | Krajská nemocnice v Liberci ve středu otevřela svou druhou lékárnu. Nachází se v areálu nemocnice ve Frýdlantu a lidé za koupi léků na recept nemusí platit regulační poplatky. Zřizovatelem liberecké nemocnice je totiž Liberecký kraj a ten poplatky za její pacienty i zákazníky platí formou daru. „Otevření lékárny ale nesouvisí s regulačními poplatky. Rozhodnutí již padlo před půl rokem,“ upozornil generální ředitel liberecké nemocnice a předseda představenstva Luděk Nečesaný.

 

Lékárnu se podle jeho slov rozhodli otevřít na základě spolupráce s nemocnicí ve Frýdlantu. „Odebírají od nás léky a takto to bude pro ně jednodušší,“ vysvětlil Nečesaný. Do vybudování lékárny podle jeho slov investovali čtyři miliony korun.

V Libereckém kraji jsou nyní tři lékárny, kde kraj platí regulační poplatky. Kromě Frýdlantské je jedna v areálu nemocnice v České Lípě a další v nemocnici v Liberci. Podle Nečesaného je mezi lidmi o zařízení, kde kraj hradí poplatky, zájem. „Nám stoupl zisk o zhruba dva až tři miliony na 17 až 18 milionů korun,“ popsal generální ředitel. Zhruba dvě třetiny zákazníků z krajských lékáren si nechávají zaplatit poplatky krajem.

Tržby z lékárny se na celkovém obratu liberecké nemocnice loni podílely 7 procenty, letos se podíl zřejmě ještě zvýší. V minulém roce prodala nemocniční lékárna v Liberci zboží za 151,6 milionu korun.

Proti placení regulačních poplatků jen v krajských zdravotnických zařízeních sice ostatní lékárny protestují, neboť to považují za neúměrné zvýhodnění konkurence, žádoucího výsledku se ale zatím nedomohly. Podle slov lékařského náměstka v liberecké nemocnici Martina Zítka zatím ani nečelí správní žalobě.

Liberecká nemocnice je s 1 950 pracovníky největším zaměstnavatelem ve městě. Jejím zřizovatel je Liberecký kraj, vlastníkem 17,6 procenta akcií je liberecký magistrát. Základní kapitál přesahuje 816 milionů korun. Loni tržby přesáhly 2,14 miliardy korun při zisku 32,5 milionu korun. Zisk putuje z poloviny na odměny lékařů a sester a z poloviny na obnovu přístrojů a dalšího zařízení.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví