Krajský úřad Ústeckého kraje vyzývá obyvatele k využití Radonového programu ČR - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Krajský úřad Ústeckého kraje vyzývá obyvatele k využití Radonového programu ČR

Ikona

20. března 2008, 16.14 | Radonový program České republiky – tak se jmenuje projekt koordinovaný Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Program se zaměřuje na vyhledávání budov se zvýšenou úrovní přírodního ozáření v oblastech značného radonového rizika. V Ústeckém kraji mezi takové lokality patří především oblast Krušných hor a Šluknovského výběžku. V těchto místech často dochází k překračování doporučovaných hodnot – v případě radonu nemá koncentrace překročit směrnou hodnotu 400 Bq/m3 (Becquerel na metr krychlový) ve stávajících budovách. V případě překročení průměrné hodnoty 1000 Bq/m3 odborníci doporučují provést ozdravná opatření, na která se poskytuje státní dotace. Zmíněný Radonový program je určen pro objekty, ke kterým bylo vydáno stavební povolení do 28. 2. 1991. Měření v rámci programu se provádí pomocí stopových detektorů, které se umisťují do objektu na dobu jednoho roku. V rodinných domcích nebo bytech se měří vždy dvěma detektory, které se rozmístí v přízemí nebo obytném suterénu a prvním patře. Prostory ve vyšším než druhém patře – to znamená ani byty ve vyšším než druhém patře – se neměří. Naměřené hodnoty se pak předávají pouze majiteli objektu.

 

Radonový program ČR bude v této podobě končit v prosinci roku 2009. Obyvatelé Ústeckého kraje, kteří mají o toto měření zájem, se mohou obrátit na Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, konkrétně na Ing. Petru Sikorovou, tel. 475 657 169, e-mail:

Výzva na využití Radonového programu ČR platí v Ústeckém kraji především pro obyvatele těchto obcí a měst:
okres Děčín: Děčín, Rumburk, Jiřetín pod Jedlovou, Ludvíkovice, Janská, Huntířov, Doubice
okres Chomutov: Klášterec nad Ohří, Perštejn, Spořice, Vejprty, Domašín, Křimov, Měděnec, Okounov, Boleboř, Blatno, Jirkov
okres Litoměřice: Třebenice
okres Louny: Lubenec, Zbrašín
okres Most: Bečov, Klíny, Lom, Český Jiřetín
okres Teplice: Teplice, Dubí, Jeníkov, Košťany, Krupka, Proboštov, Moldava, Srbice,   Modlany
okres Ústí nad Labem:  Libouchec, Přestanov, Petrovice, Chuderov

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví