V krajích startuje druhá vlna kotlíkových dotací - Ekologie - Český Metropol

Ekologie

V krajích startuje druhá vlna kotlíkových dotací

zdroj: MŽP

Praha | Dnešním dnem startuje další vlna kotlíkových dotací. Kraje si v ní rozdělí 3,4 miliardy korun, které na výměny kotlů přímo v domácnostech vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec se svým týmem v...

 

roce 2014 v Evropské komisi. 
Jako první začne žádosti o nové zdroje vytápění v rámci druhé vlny přijímat Karlovarský kraj. Hned v závěsu 5. září začne žádosti přijímat i kraj Moravskoslezský. Lidé v těchto krajích mají tedy reálnou šanci, že budou již v letošní topné sezoně využívat nejenom ekologičtější, ale také finančně úspornější způsob vytápění. Poprvé také kraje zareagovaly na doporučení ministerstva a bude možné podávat žádosti o kotlíkové dotace elektronicky, komfortněji z domova od svého počítače, bez front před krajskými úřady. Na nový zdroj tepla může domácnost získat až 127 500 Kč. 
„Kotlíkové dotace jsou revolučním dotačním projektem, který se nám podařilo přímo vydupat ze země, a díky mnoha jednáním s Evropskou komisí jsme našli možnost, jak z evropských peněz podpořit přímo domácnosti, což z evropských dotačních programů běžně nejde,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec. 
Ve druhé výzvě kotlíkových dotací, která byla ministrem Brabcem vyhlášena 31. března 2017 nejdříve pro kraje (protože právě kraje kotlíkové dotace administrují), rozdělí ministerstvo mezi majitele rodinných domů v ČR 3,4 miliardy korun a počítá s výměnou až 35 tisíc starých kotlů za plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Výše podpory může dosáhnout až 127 500. 
V první vlně kotlíkových dotací lidé vyměnili již přes 20 tisíc kotlů, dalších 8000 výměn je ještě v realizaci. Celkem bylo domácnostem proplaceno už přes 2,3 mld. korun. Největší zájem byl v první vlně o kombinované kotle.

Zdroj: MŽP

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Více  » Ekologie