Martina Sáblíková má zakázáno zamilovat se - Rozhovory - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Rozhovory

Martina Sáblíková má zakázáno zamilovat se

Ikona

23. ledna 2011, 09.50 | Dvě zlaté olympijské medaile ve Vancouveru vynesly Martině Sáblíkové očekávaný triumf v anketě Sportovec roku 2010. Žebříček českých sportovců suverénně ovládla již loni a v roce 2007. Rychlobruslení, donedávna u nás „sport nula“, přináší Martině slávu a také slušné živobytí. Kdo na tom má větší zásluhu, ona, nebo její trenér Petr Novák, který proměnil rychlobruslení ve zlatý důl českého sportu posledních let?

 

 

Kdo je pro vás sportovní jedničkou roku 2010?

Martina:  Je těžké odpovědět, ale velký dojem na mě v uplynulém roce udělal veslař Ondra Synek, který se stal poprvé mistrem světa. Vím, jak je těžké prolomit bariéru druhých a třetích míst.

 

Petr: Pro mě je to jasné. Prioritu mají výsledky na olympiádě. Martina dvě zlaté, Bauer dvě bronzové, Záhrobská jedna bronzová. Potom hodnotím mistrovství světa v olympijských sportech. Získal Synek titul mistra světa? Získal! Musí být před tím, kdo má stříbro, a tak můžeme postupovat dále. Proto jsem nikdy neuvažoval, že by Martina mohla v anketě roku 2008 porazit medailisty z letní olympiády.  Na sportovních novinářích se mi nelíbí, že někdy dávají do popředí někoho, kdo nikdy nestartoval na olympiádě ani na mistrovství světa. S Martinou moc dobře víme, jaký je rozdíl mezi čtvrtým místem a medailí. A jaký je rozdíl mezi stříbrem a zlatem. Jsi třetí a není to nic! Ani druhému hymnu nezahrají! 

 

Jak těžké je najít po dvou zlatých z olympiády další motivaci k dřině, kterou vám trenér ordinuje? Neměla jste chuť si jednu sezónu odpočinout?

Martina: Pořád v sobě mám pocit, že chci vyhrávat. To je největší driák, který v sobě může sportovec mít, co ho pohání kupředu. Už jenom když přijedu na závody a vidím ostatní kolem sebe, tak mě to nadchne. Sport mě strašně baví, to je prostě to nejlepší!

Petr: V tom je mezi námi s Martinou obrovský rozdíl. Já už bych měl skončit! Na rozdíl od ní. S Martinou, ale nejen s ní, jsem získal všechny medaile na těch největších soutěžích. Jako trenér jsem si kdysi předsevzal, že chci slyšet hymnu po velkém závodě a slyšel jsem ji hrát na mistrovství Evropy, světa i na olympiádě. Martině říkám: já jako trenér už dosáhl všeho, ale ty jako závodnice ještě ne! Můžeš dál překonávat rekordy, posouvat se ve světovém žebříčku nahoru. Pravda je, že bych u toho chtěl ještě být (směje se).

 

Trénink Martiny je nepochybně mimořádně tvrdý. Přitom vypadá vedle svých soupeřek s mohutnými stehny křehce. Jak dlouhou sportovní kariéru může před sebou ještě mít? 

Petr: Co se týká svalů, kdysi mi říkali, že Martina není na rychlobruslení typ. Není však důležitý objem svalu, ale jeho kvalita. Podstatné je, aby kyslík a všechno, co podporuje výkon, proudilo v krvi, jak má. Trénink Martiny je tvrdý, ale ne tak, aby ji zničil. Tělo sportovce přirovnávám k počítači, který můžu přetížit, ale jen do té míry, abych ho mohl restartovat. U sportovce se nesmíte dostat do fáze přetížení, kdy počítač klekne a musíte natahovat nový program. Pokud Martinu nepotká zásadní zdravotní problém, může ještě dalších dvanáct let závodit. Věřím, že ji čekají ještě tři olympiády.

Martina: Nedívám se tak daleko dopředu, protože člověk neví, co se může stát. Určitě však chci rok za rokem dokazovat, že pořád mám na to získávat medaile. Nejdál přemýšlím o roku 2014 a další olympiádě.

 

Nedávná nemoc Martiny z úvodu sezóny byl ten případ přetížení s nutností natahovat nový program?

Petr: Kdepak, přetažená nebyla. Sportovec ve vrcholné formě je prostě náchylnější k infekci než běžná populace. Garantuju vám, že když nás tady bude sedět deset a jeden z nás bude vrcholový sportovec v plném tréninku, tak bacil, co poletí kolem, chytne právě on.

Martina: Už se cítím fit.

 

Výkonnostně na sto procent?

Martina: To nevím, záleží, jak se to vezme. Myslím, že na dlouhých tratích mám výkonnost dobrou, ale otázkou jsou sprinty.

 

Krátké tratě z dalšího závodního programu vypouštíte?

Martina: To nemůžeme, protože pětistovka je na programu mistrovství Evropy v italském Collalbu.

 

Dlouhé tratě jsou vaší doménou. Cítíte, že se můžete i na těch kratších ještě zlepšovat?

Martina: Nejde o to, co cítím, ale jde o to, co řekne on! Protože když on řekne, že mám ještě nějaké dispozice k tomu, že se můžu zlepšovat, tak já mu stoprocentně věřím a budu se snažit. On je trenér a on podle měření v tréninku ví, na co moje tělo má. On to pozná, od toho je trenér.

 

Martino, říká se, že vám trenér zakazuje zamilovat se…

Martina: O tom zamilování je to tak, že člověk musí pořád vědět, co chce. A mít sport na prvním místě. Kvůli někomu určitě nešidit trénink. Myslím si, že když to budu mít v hlavě dobře srovnané, nebude žádný problém.

Petr: Mezi námi je jasno. Pokud chce Martina dál jezdit špičku a pódium, musí si být vědomá, že se nemůže zaláskovat, zamilovat a tak dále. To mi pořád někdo vyčítá, ale já svěřencům nezakazuju kontakty s lidmi. Jenom jim říkám: nezblbni! Pojedeme například do Kanady na mistrovství světa a najednou přijde esemeska, že přítel jde na diskotéku. Holka má před závodem a co ji může napadnout? On tam někoho potká, bude mít něco s někým.... Ale já potřebuju, aby Martina měla čistou hlavu a odvedla stoprocentní výkon! Aby o ty čtyři desetiny vteřiny, o které vyhrála pět kilometrů na olympiádě, aby o ty čtyři desetiny neprohrála. Martina to má už v hlavě srovnaný, protože zná osudy některých svých spolužaček a spolužáků, kteří nejen že mají dvě děti, ale jsou už třeba i rozvedený.

 

Kdo má na vašich medailích větší podíl, vy, nebo trenér?

Martina: Na tohle je těžké odpovědět, to musí trenér.

 

Petr: Na začátku, kdy bylo Martině deset, jsem to byl já, kdo se snažil vštípit jí do hlavy, že když mě bude na slovo poslouchat, může být jednou dobrá. Samozřejmě by to bez talentu Martiny nešlo. Říkal jsem tehdy, že znám systém, jak konkurovat světu i v našich podmínkách. V této fázi je práce trenéra strašně důležitá. Přesvědčit člověka, zblbnout ho pro sport! Aby přestal chodit na všelijaký diskotéky a do kaváren se svými vrstevníky. Jistěže od nich Martina slyšela: trenér je debil, všechno ti zakáže, co máš ze života!? Tohle období musí trenér umět překonat, musí nastavit závodníka tak, aby měl srovnanou psychiku. Protože na startu už je člověk sám. Psychika je strašně důležitá. U fyzicky dobře připraveného sportovce hraje roli minimálně z 50 až 60 procent právě psychika. Na počátku práce se závodníkem je to z 90 procent zásluha trenéra. Později bych řekl, že se podíl na výsledcích vyrovná 50 na 50. Při samotném závodě je závodník skoro důležitější.      

 

Text: Manfred Strnad

Foto: ČTK

 

 

Martina Sáblíková je nejúspěšnější českou olympioničkou v zimních sportech. Narodila se 25. května 1987 v Novém Městě na Moravě, je svobodná. Pod vedením trenéra Petra Nováka začala pravidelný trénink ve Ždáru nad Sázavou v deseti letech. Předtím hrála basketbal. Její doménou jsou dlouhé traťě, prosazovat se tedy začala nejprve v závodech na 3000 a 5000 metrů. Již na olympiádě v Turinu v roce 2006 nesla vlajku české výpravy. Čtvrté místo ze závodu na pět kilometrů tehdy obrečela. Již o rok později zvítězila na mistrovství Evropy ve víceboji (500m, 1500m, 3000m a 5000m) a zlato získala ve světových rekordech na obou delších tratích. V roce 2007 se poprvé stala sportovkyní roku ČR. Od té doby přiváží z vrcholných soutěží medaile pravidelně. Na olympijských hrách ve Vancouveru vybojovala loni dvě zlaté medaile ze závodů na svých oblíbených tratích, bronzovou přidala v patnáctistovce. Po letech 2007 a 2009 jí to vyneslo potřetí do čela žebříčku českých sportovců.

 

 

Petr Novák se proslavil především jako trenér Martiny Sáblíkové. Narodil se 7. června 1948 v Poličce, rychlobruslení se věnuje od roku 1964. Neho největším úspěchem jako závodníka je dorostenecký titul mistra republiky. V reprezentaci závodil dvacet roků. V roli trenéra se poprvé výrazněji prosadil v roce 1988, když jeho svěřenec Jiří Kyncl dojel na OH v Calgary na 16. místě v závodě na 10km. Vlastní Bruslařský klub Žďár založil v roce 1998. Od té doby vede Martinu Sáblíkovou. Pod vedení Petra Nováka se v evropském i světovém měřítku začali prosazovat i další závodnice Andrea Jirků a Karolína Erbanová. Do mezinárodní špičky míří i Zdeněk Haselberger, Pavel Kulma a Milan Sáblík.

Tématické zařazení:

 » Více  » Rozhovory