Iva Janžurová se učí své role při práci na zahradě - Rozhovory - Český Metropol

Rozhovory

Iva Janžurová se učí své role při práci na zahradě

Ikona

23. dubna 2010, 18.31 | PRAHA | Populární čeští herci Iva Janžurová a Václav Postránecký zasadili v pátek odpoledne v pražské Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji dvě odrůdy vinné révy. Společně přispěli k dalšímu rozšíření Stezky osobností v rámci projektu Kořeny osobností. Ivu Janžurovou jsme si s jejím laskavým svolením vzali stranou a trochu ji vyzpovídali. V rozhovoru hovořila o lásce k vínu i o zahradničení.

 

Jak jste reagovala na nabídku pražské botanické zahrady, abyste se stala patronkou vinné révy?

Je to pro mne čest, že si mě botanická zahrada vybrala. Asi se zde domnívají, že bude moje jméno zdobit vinnou révu. Je to tak krásná zahrada, že sem budu chodit díky této rostlince častěji a budu na ni dohlížet a kontrolovat ji. Je to pro mne radost. Ráda jsem dnešek věnovala této akci.

Vysadila jste vinnou révu moštové odrůdy Rulandského modrého. Vy sama jste milovníkem vína?

Já mám moc ráda víno a díky tomu, že si můžu málokdy dovolit se do něj pořádně vpít, tak mi zůstává určitou špičkou dne. Pokud nejsem nemocná, ráda si každý večer vymyslím důvod pro pohárek. Ale musím volat rodinu, abych s nimi láhev vypila. Ráno mne totiž čekají povinnosti. Jindy příliš příležitost nemám, protože před představením to nikdy "nepepřím ani deci vína". Ani by mi to nechutnalo s tou perspektivou, že musím zodpovědně pracovat.

Máte ráda zahradnické práce?

Mohla bych jmenovat spoustu rolí, kdy jsem se učila text s magnetofonem na zahradě při plení. Práce na zahradě je strašně krásná, ale já jsem bohužel zahradník, který pořád dohání resty. Když mám vše náhodou hotovo, tak si rychle vezmu fotoaparát a vyfotím si to, abych si pamatovala, že jsem to měla například v roce 1992 v pořádku.

Na čem v současné době pracujete?

Teď pracuji na seriálu Cukrárna pro Českou televizi, který se bude vysílat už na podzim. Je to příjemný a laskavý text, nechci to zakřiknout, ale mohlo by to být hezké. Máme momentálně náročné natáčení a každý den teď točím zhruba 12 hodin v ateliéru. Musíme spěchat, aby se mohl ateliér přestavovat na další scény.

Tématické zařazení:

 » Více  » Rozhovory