Josef Karas: Soutěž Mr. World mi dala především zkušenosti - Rozhovory - Český Metropol

Rozhovory

Josef Karas: Soutěž Mr. World mi dala především zkušenosti

Ikona

6. dubna 2010, 18.17 | Historicky první vítěz soutěže Mr. Czech Republic Josef Karas obsadil nedávno v jihokorejském Soulu druhé místo v mezinárodním klání Mr. World. V rozhovoru pro agenturu Mediafax hovořil o finále soutěže, o lásce k desetiboji, touze po herectví i o vyhlídkách do budoucnosti. Umístil jste se na druhém místě ve finále světové soutěže Mr. World, jaký byl vztah mezi finalisty? V ženských soutěžích krásy se často hovoří o závisti a rivalitě.

 

V užším finále nás bylo 15 a nikdo nevěděl do poslední chvíle, kdo se do něj dostane. Rivalita mezi finalisty nemohla být, protože nikdo netušil, kdo postoupí. Ale mezi 75 reprezentanty občas rivalita byla znát, i když to není jako na ženských soutěžích. Všichni soutěžící měli nějakou svou představu, kdo bude patřit do finálové patnáctky. Ale nikdo neměl nic předem jasné do posledního večera. Byli jsme rozděleni do čtyř skupin a vzájemně jsme si pomáhali. Měl jsem tu nejlepší skupinu, jakou jsem si mohl přát.

Spřátelil jste se s některými soutěžícími na Mr. World?

 

Měl jsem neuvěřitelné štěstí, že jsem bydlel na pokoji v hotelu se soutěžícím z Kypru. Byli jsme si charakterově blízcí a také ve skupině byli lidé, se kterými jsem se spřátelil. Byli to kluci z Belgie, Dánska, Bulharska, Baham, Austrálie, Kanady a Kostariky. Plánujeme s několika kamarády, že navštívíme kluky na Kypru a v Austrálii.

Získal jste bezprostředně po soutěži Mr. World nějaké lukrativní nabídky v modelingu?

Rád bych řekl, že ano. Pravda je ale opačná. Soutěž mi otevřela dveře, ale specifické věci jsou v tuto chvíli v jednání. Lidé mají mylnou představu, že jsem vyhrál a najednou mám vystaráno. Tak to absolutně není. Soutěž mi dala především zkušenosti a možnost, abych měl větší šanci něco dokázat. Nemůžu čekat, že mi někdo něco nabídne zadarmo. Jsem připravený, že na sobě budu muset dále pracovat a nemám s tím žádný problém.

Co si vy osobně slibujete od úspěchu v soutěžích Mr. World a Mr. Czech Republic?

Já si neslibuji absolutně nic. Pro mne je to příležitost a byl bych sám proti sobě, kdybych toho nechtěl využít. Čas ukáže, jak moc se to povedlo.

V minulosti jste závodně provozoval desetiboj. Nakolik vás v životě ovlivnil sport?

Člověka ovlivňuje výchova, škola i život. Já jsem si vybral sport, který okamžitě ukáže vaše chyby. Pokud se jích dopustíte, tak jsou okamžitě vidět a nemůžete se na nikoho vymlouvat. Ten, kdo dělá desetiboj, musí být trochu blázen, protože je to masochismus. Člověk musí být schopen permanentně prožívat bolest. Lidé vidí jen výhry nebo prohry, ale už nevidí několikahodinové tréninky a soustředění. Desetiboj mne velmi ovlivnil.

Před soutěží Mr. Czech Republic jste se živil jako sportovní konzultant. Budete se této profesi věnovat i nadále, nebo se chcete prosadit hlavně v modelingu?

Já jsem začal se sportovní konzultací teprve nedávno a určitě to nechci opustit. Je to něco, čemu věřím a myslím, že je to v Čechách potřeba. Vysoké školy zaměřené na sport vůbec nejsou schopné přizpůsobit plán lidem, kteří jsou špičkoví sportovci. Nemluvím o zjednodušení, ale o přizpůsobení. Nerad vidím, když lidé nechají sportu kvůli škole, protože se to nedá skloubit.

Baví vás herectví, točil jste dokonce i reklamy. Chtěl byste se více ubírat tímto směrem?

Ano, chtěl bych se věnovat herectví. Kvůli sportu jsem neměl příliš možností se v tomto oboru rozvinout. Navštěvoval jsem pouze kurzy herectví v Kanadě a ve Spojených státech amerických, protože mne to bavilo. Myslím, že není důvod se věnovat jednomu oboru a v herectví se chci v budoucnu angažovat.

Zpíváte v kapele SPM. Neuvažujete o tom, že byste využil vaší popularity a více hrál v tuzemských klubech?

Všichni členové skupiny jsou atleti, mají sportovní aktivity, jezdí na soustředění, a proto je těžké pravidelně cvičit. Jsme spíše rekreační kapela, která se dala dohromady, aby si zahrála, popila a pobavila se. Momentálně víc hraju s Australanem Richardem Allanem, který je desetibojař a přijel do Čech. Hraje výborně na kytaru blues a já jsem veliký fanoušek bluesu. Hodně skládáme a chceme se hudbě ještě více věnovat.

Jaké pracovní aktivity vás v nejbližší době čekají?

Všechno je v současné době v jednání, tak na to nedokážu odpovědět. Jediná stálá věc, kterou nyní dělám, je sportovní konzultace. Rád bych začal chodit na herecké kurzy, protože nechci stagnovat. 

V období československé normalizace jste s rodinou emigroval do Kanady. Co vás přimělo k návratu do České republiky?

Byla to především atletika, ale měl jsem dva důvody. Strávil jsem většinu času v cizině, z toho 15 let v Kanadě a pět let ve Spojených státech amerických. Zjistil jsem, že chci být poblíž rodiny, kterou jsem předtím hodně zanedbával a trávil jsem s ní málo času. Druhý významný důvod byl sport. Měl jsem možnost v České republice trénovat ve skupině s Tomášem Dvořákem, což byl pro mne další krok, abych se vylepšil a dostal se daleko v atletice. Celý život jsem chtěl závodit za Česko, protože jsme hrdý Čech a návrat domů pro mne byla ta nejlepší možnost.

Neplánujete přesun kvůli kariéře do zahraničí? Máte dobré jazykové znalosti, zkušenosti z Kanady i České republiky a Mr. World je mezinárodní soutěž....

Já jsem momentálně rád v Čechách a chci být u své rodiny. Pokusím se tady vybudovat kariéru.

Tématické zařazení:

 » Více  » Rozhovory