Rok chomutovských exekucí - Rozhovory - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Rozhovory

Rok chomutovských exekucí

Ikona

28. února 2010, 11.28 | Nepřizpůsobiví si uvědomili, že nemohou beztrestně týrat slušné obyvatele, říká primátorka Ivana Řápková. Mediálně známé chomutovské exekuce oslavily v polovině února roční výročí. Přes mnohé snahy ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába znemožnit exekuce se chomutovské radnici podařilo omezit dluhy. Během roku město získalo zpět přes tři miliony korun.

 

Výrazně se omezily stížnosti obyvatel na soužití v sociálně vyloučených lokalitách města a ubývá prý také přestupků. Vše je výsledkem projektu Záchranný kruh, který chomutovská primátorka Ivana Řápková spustila v lednu loňského roku. 

Proč jste se rozhodla spustit tento projekt?
Situace v Chomutově začala být zcela neúnosná. Radnici bombardovali desítkami stížností lidé, kteří byli obtěžováni nepřizpůsobivými. Popisovali příběhy, v nichž byli hrubě uráženi, fackováni, ničen jejich majetek. Nemohli se v noci vyspat. Zjednodušeně řečeno absence respektu k zákonu a svým povinnostem u nepřizpůsobivých vedla k tomu, že v mnohých případech doslova týrali své sousedy. K řešení těchto problémů jsme potřebovali spolupráci řady institucí, například Policie ČR či bytových družstev. Také jednotlivé odbory magistrátu musely spolu začít více spolupracovat na každém konkrétním případu. Tato spolupráce byla základem Záchranného kruhu.
 
Proč jste před rokem museli sáhnout až k exekucím?
Je to jediná možnost, jak nepřizpůsobivé potrestat za to, že páchají přestupky. Přestože v Záchranném kruhu jsme zavedli kontroly v bytech těch, kteří narušují sousedské soužití a obtěžují své okolí, přičemž jsme zjistili řadu dalších přestupků, vždy jsme skončili u uložené, ale nezaplacené pokuty. Ti otrlejší strážníkům házeli pokutové bločky přímo k nohám. To už byl počátek anarchie, která, kdybychom ji nezačali řešit, by nám časem přerostla přes hlavu. Kdybychom pokuty nezačali vybírat exekucemi, nikdy bychom tento problém nevyřešili.
Exekuce byly prvním momentem v životě určité skupiny lidí, kdy si uvědomili, že nemohou beztrestně týrat slušné obyvatele města. Exekuce jsme zaměřili na ty, kteří dlužili za nezaplacené pokuty za krádeže, vandalismus, výtržnictví či rušení nočního klidu. Poprvé se stalo, že spáchali přestupek, dostali pokutu, a když ji nezaplatili, město si ji vzalo samo. Ve stejném duchu město nyní pokračuje při exekucích v bytech. 
Exekuce způsobily ještě jednu věc. Ukázaly, koho chrání stát. Ochránci lidských práv a různí pseudohumanisté jasně vzkázali lidem, že pracující lidé takovou ochranu před exekutory nemají. Když budete mít hypotéku a kvůli krizi přijdete o práci a nemůžete splácet, exekutor se s vámi nemazlí, když jste celý život na dávkách, smějete se věřiteli do očí.
 
Během roku, kdy exekuce v Chomutově zaznamenaly bouřlivý vývoj, jste byla napadána, především ministrem pro lidská práva a menšiny, že se město hojí na nejchudších lidech a že tak řešíte romskou otázku.
Obojí je naprostý nesmysl. V tomto pohledu je nutné si uvědomit, že řešíme občana, a je jedno, jestli romské nebo české národnosti. Řešíme občana a jeho přístup k povinnostem. Stejně tak je jedno, jestli chudšího nebo bohatšího. Při mobiliárních exekucích jsme narazili v bytech mnohdy na majetek za desetitisíce. Nevím, jestli ten, kdo má domácnost vybavenu plazmovými televizemi a elektronikou za desetitisíce, patří mezi nejchudší. Každý si musí plnit své povinnosti. Je nutné si uvědomit, že my exekvujeme ty, kteří poruší zákon a dostanou pokutu za krádež, rušení nočního klidu a další drobnou kriminalitu. Mobiliární exekuce se týkají určité skupiny lidí, kterým říkáme nepřizpůsobiví. Proč ti lidé způsobují výtržnosti, narušují sousedské vztahy, kradou? Kdyby to nedělali, neměli by pokuty a dluhy.
 
Váš kritik ministr Kocáb vás chválí, že jste od exekucí sociálních dávek přešli k exekucím majetku v bytech.
Jeho boj za práva těch, kteří kradou či jinak porušují zákony a za to dostávají pokuty, způsobil, že nám krajský soud zabránil v exekucích finanční hotovosti pokračovat. Od ministra Kocába, všech pseudohumanistů a řady neziskových organizací je to však danajský dar všem sociálně slabým dlužníkům. Exekuce finanční hotovosti přímo v místě výplaty dávek byla jak pro dlužníky, tak pro město nejméně bolestivou variantou. Dluh by se často zaplatil během jednoho dvou měsíců. Soud nám to ale zakázal. Bohužel, v našem státě se všechny jednoduché věci musí dělat složitě, jediný, kdo na to doplatí, je prostý občan!
Místo toho jsme museli přistoupit k exekucím majetku. Tento způsob exekucí je mnohem drakoničtější než exekuce finanční hotovosti na místě výplaty sociálních dávek. Když exekutor odejme peníze, není to tak traumatizující, jako když do bytu přijdou exekutoři a odnášejí televize, počítače a další cennější věci. Ti lidé jednak prožijí šok a jednak si věci už nekoupí. Navíc se jim dluh neumoří tak rychle, jako když exekutor odejme peníze, protože zabavené věci se odprodávají za zlomek původní ceny. A jakmile si tyto věci koupí nové, zase jim je naši exekutoři zabaví. Toto se bude opakovat, dokud se dluh nesplatí. A ti lidé v dluhové pasti zůstávají delší dobu. Přitom náklady na obě exekuce jsou téměř totožné. A vždy je zaplatí dlužník. Toto ministr Kocáb nedomyslel. 
 
Nemělo by ale město přece jenom nabídnout sociálně slabým nějaké programy, aby se jejich situace zlepšila?
Chomutov to ale dělá. Média si všímají jen exekucí a o dalších aktivitách Záchranného kruhu mlčí. Máme azylové bydlení pro sociálně slabé, máme čtyři sociální byty. Spolupracujeme s řadou nevládních organizací. Máme terénní sociální pracovníky a uzavřeny dohody o spolupráci na terénní práce s neziskovými organizacemi. Spolupracujeme se dvěma nízkoprahovými centry. Naše mateřské školy mají jako nedílnou součást svého fungování zařazenu integraci dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Základní školy zřizují přípravné třídy pro děti, které jsou sociálně znevýhodněné a u kterých je předpoklad, že zařazení do přípravné třídy vyrovná jejich vývoj. Nabízíme poradenství proti zadlužování, gamblerství, lichvě a dalším sociálně patologickým jevům. My jsme jen dosavadní politiku cukru, která tu byla posledních dvacet let, zaměnili za politiku cukru a biče. Nelze jen natahovat ruku, chtít svá práva, ale svým povinnostem se jen vyhýbat.
 
A pomohl bič?
Ano. Nekompromisní postup týmu Záchranného kruhu v podobě pravidelných kontrol v bytech neplatičů a těch, kteří ruší veřejný pořádek a sousedské soužití, exekucí za nezaplacené pokuty, šťáry v doupatech bezdomovců a narkomanů okamžitě přinesl výsledky. Například omezení prostituce až o osmdesát procent, výrazný úbytek stížností obyvatel na sousedské soužití. Pod hrozbou exekucí klesá také počet přestupků. Bez exekuce dlužník pokutu téměř nikdy nezaplatil. Nepřizpůsobiví jasně vidí, že platí: Pácháš přestupky, dostaneš pokutu, nezaplatíš, město si pokutu vezme samo. V některých případech je viník přestupku exekuován již tři týdny po spáchání přestupku. Exekuce mají obrovský výchovný účinek, zlepšila se celkově platební morálka. Zvýšil se zájem o splácení dluhů. Musím ale přiznat, že se objevily výkyvy vždy, kdy se odpůrcům chomutovského postupu podařilo nepřizpůsobivé přesvědčit, že platit nebudou muset. I tímto ministr Kocáb napomáhal dalšímu zadlužování sociálně slabých.
 
(met)

Tématické zařazení:

 » Více  » Rozhovory