Velryby a delfíni by měli mít právo na život a svobodu, tvrdí ochranáři - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Velryby a delfíni by měli mít právo na život a svobodu, tvrdí ochranáři

Ikona

24. května 2010, 10.45 | HELSINKI | Společnost pro ochranu velryb a delfínů (WDCS) tvrdí, že velryby a delfíni by měli mít s ohledem na důkazy o jejich inteligenci právo na život a svobodu. WDCS požadavek na zavedení práv kytovců zdůvodňuje schopností komunikovat a sdružovat se, informuje agentura Reuters. „Tvrdíme, že všichni kytovci mají stejně jako lidé právo na život, svobodu a blaho,“ uvedl na závěr dvoudenní konference o kytovcích, kterou pořádala helsinská univerzita, zástupce WDCS.

 

Účastníci konference předložili několik důkazů o inteligenci kytovců. Například Thomas White, ředitel Centra pro etiku a obchod na Loyola Marymount University v Los Angeles, uvedl, že delfíni jsou schopni poznat svůj obraz v zrcadle.

„Uvědomují si sebe sama, o čemž jsme se dlouho domnívali, že je pocit, který mají jen lidé,“ uvedl White a dodal: „Lovení velryb je eticky nepřijatelné.“

Japonsko, Norsko a Island, které velryby loví, argumenty vědců odmítají a tvrdí, že neexistují důkazy o tom, že by delfíni a velryby byli chytřejší než například krávy nebo vepři. Prohlašují také, že pokud by byla práva kytovcům přiznána, nebylo by možné je chovat v zoologických zahradách nebo mořských světech.

Mezinárodní zákaz lovu velryb platí od roku 1986. Japonsko, Norsko a Island ale v lovu pokračují a zákaz obcházejí s pomocí tvrzení, že velryby loví k vědeckým účelům. Například Japonsko díky tomu může legálně ulovit téměř tisícovku kytovců ročně.

Příští měsíc bude Mezinárodní velrybářská komise jednat o návrhu, který by zmírnil moratorium na lov velryb z roku 1986 a umožnil by v následujících deseti letech lovit omezené množství velryb.

Tématické zařazení:

 » Zvířata