Nejvzácnější nosorožci na světě putují z Dvora Králové do Prahy a dál zpět do Afriky - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Nejvzácnější nosorožci na světě putují z Dvora Králové do Prahy a dál zpět do Afriky

Ikona

18. prosince 2009, 20.25 | DVŮR KRÁLOVÉ | Čtyři z osmi zbývajících jedinců nosorožce bílého přemístí chovatelé tuto sobotu ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové zpět do volné přírody. Transport začne v sobotu dopoledne přímo v zoo, v pět hodin odpoledene odletí nosorožci z pražského letiště, uvedla mluvčí zoo Jana Myslivečková.

 

Nosorožci se přesunou do rezervace Ol Pejeta v Laikipia v Keni v rámci projektu Poslední šance na přežití.

Zvířata budou doprovázet jejich ošetřovatelé, anglická ošetřovatelka nosorožců Berry White a odborník na přesuny nosorožců veterinář Pete Morkel. Nosorožce povezou nákladními vozy ze Zoo Dvůr Králové nad Labem na letiště v Praze, odtud letecky společností Martinair do Nairobi v Keni a odtud nákladními vozy do rezervace Ol Pejeta. Transport zajišťuje společnost DHL.

„Nosorožec tuponosý severní je nejvzácnějším nosorožcem na světě,“ uvedl Rob Brett, místopředseda Skupiny odborníků na africké nosorožce při IUCN a regionální ředitel organizace Fauna & Flora International pro oblast Afriky.

V Červené knize ohrožených druhů IUCN jsou uvedeni jako kriticky ohrožený druh a nebudou-li nalezeni do konce roku 2011, budou prohlášeni za vyhubené v přírodě. To znamená, že tato čtyři dospělá zvířata mohou být jedinými zbývajícími nosorožci tuponosými severními na světě, kteří jsou schopni rozmnožování. Přesun je poslední šancí na záchranu genetické diverzity tohoto důležitého poddruhu.

V Zoo Dvůr Králové se první severní bílý nosorožec narodil v roce 1980, další v letech 1983. 1989, 1991 a 2000. V rámci snahy o rozmnožení se prováděl od roku 1984 výzkum hormonálních cyklů samic. Zjistilo se, že samice necyklují pravděpodobně v důsledku absence přirozeného teritoriálního a sociálního chování. Chovatelé ve Dvoře Králové se šestkrát snažili o asistovanou reprodukci , ale bez úspěchu.

“Protože biologické hodiny posledních reprodukce schopných zvířat běží rychle nemáme čas k dalším experimentům a chceme využít potenciál přírody, kde na rozdíl od zoologických zahrad se bílí nosorožci množí výborně,” uvedla ředitelka zahrady Dana Holečková.

Tématické zařazení:

 » Zvířata