Ministerstvo podpořilo ochranu nártounů na Filipínách - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Ministerstvo podpořilo ochranu nártounů na Filipínách

zdroj: Zoo Ústí n. L.

Ústí nad Labem | Během měsíce června započala na Filipínách rekonstrukce chovné voliéry pro nártouny filipínské, kteří jsou pod dlouhodobou ochranou projektu Tarsius. Tento český projekt podporovaný Zoo Ústí...

 

nad Labem je zaměřený na ochranu ohroženého nártouna filipínského a dlouhodobě spolupracuje s Velvyslanectvím České republiky v Manile. Snahy projektu byly pro letošek podpořeny Ministerstvem zahraničních věcí, které poskytlo dotaci v rámci zahraniční rozvojové spolupráce.
Nártoun filipínský je drobná noční poloopice připomínající roztomilého skřítka. Kvůli svému vzezření je velmi často předmětem nelegálního obchodu se zvířaty, což spolu s ničením přirozeného prostředí, lesa, vede k výrazným úbytkům populace. Ochraně tohoto jedinečného tvora se přímo na Filipínách věnuje projekt Tarsius pod vedením Milady Řehákové, zooložky Zoo Ústí nad Labem. Projekt za svého intenzivního působení od roku 2009 dosáhl již mnoha úspěchů. Kromě získání cenných dat ze života nártounů, kteří byli po dva roky sledování pomocí miniaturních vysílaček, dosáhli Češi obrovského úspěchu v podobě zrušení několika stanic vystavujících nártouny jako turistickou atrakci ve zcela nevyhovujících podmínkách, kde vlivem abnormálního stresu brzo hynuli a byli nahrazováni nově upytlačenými zvířaty. „Vzhledem k tomu, že většina upytlačených zvířat končila v těchto stanicích, věříme, že tímto krokem došlo k výraznému omezení počtu nártounů nelegálně odchycených z volné přírody,“ říká Milada Řeháková.
Tímto ovšem snahy týmu, nyní již mezinárodního, nekončí. „Ve spolupráci s místním ochranářským centrem Habitat Bohol byla vybudována chovná voliéra, kde, jak doufáme, budeme schopni nártouny filipínské rozmnožit. Zatím se úspěšný chov v lidské péči nepodařil nikde na světě. Nártouni buď záhy umírali anebo se nemnožili. My jsme se rozhodli vybudovat chovné centrum přímo na ostrově Bohol, na Filipínách, neboť doufáme, že v podmínkách s místním klimatem a potravou budeme úspěšní.“ vysvětlila Milada Řeháková.
A právě tato snaha byla letos podpořena Velvyslanectvím České republiky. Pro její realizaci se podařilo získat dotaci z Ministerstva zahraničních věcí v rámci zahraniční rozvojové spolupráce. Smlouva o spolupráci byla podepsána začátkem května v prostorách Českého velvyslanectví v Manile z účasti velvyslance Jaroslava Olši, jeho zástupce Jana Vytopila, vedoucí projektu Tarsius Milady Řehákové a zakladatelky ochranářského centra Habitat Bohol Cristy Burlace.
Chovná voliéra byla vybudována již mezi lety 2012-2014 a nyní hostí první pár nártounů. Jak se ale ukázalo, nylonová síť, která voliéru kryje, je nedostatečná, a bude tedy potřeba voliéru zrekonstruovat. Voliéra bude po celé ploše pokryta pletivem a plechem, což zabrání vniku predátorů, kteří by mohli ohrozit buď samotné nártouny anebo jim ujídat potravu. „Rekonstrukce chovné voliéry, která nyní započala, bude financována ze zmíněného grantu, a během letošního roku tak budeme moci přikročit k získání druhé chovné samice. Kromě toho grant podpořil vzdělávací aktivity projektu Tarsius, protože práce s místní komunitou, zejména dětmi a jejich učiteli, je velmi důležitá,“ dodává zooložka.

Zdroj: Zoo Ústí n. L

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Kraje  » Ústecký