Ústecká zoo hlásí přírůstek pandy červené - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Ústecká zoo hlásí přírůstek pandy červené

zdroj: Zoo Ústí nad Labem

Ústí nad Labem | Velká radost zavládla v ústecké zoologické zahradě 10. července – narodilo se zde mládě pandy červené! „Jedná se o druh, který naše zoo začala chovat v roce 1996, tehdy se jednalo o „vysněná“...

 

zvířata, která byla v zoologických zahradách chována pouze sporadicky. Rozhodnutí o přidělení tehdy příslušelo koordinátoru Evropských chovných programů, který si vyžádal stavební dokumentaci výběhu včetně fotografií, aby se ujistil, že zahrada připravila k chovu vhodné podmínky,“ vzpomíná mluvčí zoo Věra Vrabcová.
Prvními zvířaty byly dvě samice Pacha a Trusca, které přišly ze španělské zoologické zahrady v Barceloně ve věku 17 měsíců. „To je obvyklý postup pro začínající chovatele, koordinátor chovu přidělí nejprve zvířata stejného pohlaví, a až teprve v okamžiku, kdy se zoo osvědčí, lze vytvořit chovný pár,“ vysvětluje vedoucí zoologického oddělení Petra Padalíková. V roce 2000 přišel z italské zoologické zahrady Parco Natura Viva Bussolengo tříletý samec jménem Sole a o rok později se Trusce narodilo první mládě v historii ústecké zoo. Zároveň to bylo první mládě, které se v českých zoologických zahradách podařilo odchovat. Malý sameček dostal jméno Shiroshima, podle názvu jednoho druhu bambusu, což je hlavní složka potravy pand. Druhým odchovem byla v roce 2007 dvojčata Pat a Mat, jejichž otcem byl opět Sole, ale matkou se stala další samice Geena, která přišla v roce 2006 ze Zoo Antwerpy. A do třetice, po osmi letech, přišlo 10. července 2015 na svět další mládě, tentokrát jsou rodiči Geena a samec Eugenio z německé Zoo Krefeld.
„Narození mláděte pro nás bylo překvapením, Geeně již je 10 let a svá první mláďata měla v poměrně mladém věku, ve dvou letech, což ji poněkud vyčerpalo. Pak došlo bohužel k úhynu samce Soleho, nový samec Eugenio přišel v roce 2010 ve věku jednoho roku, takže jsme čekali, až dospěje. S Geenou se k sobě moc neměli, díky nízkému věku u ní neměl žádný respekt,“ popisuje chovatel Patrik Matějů. „O to větší překvapení nám přichystali nyní. Při každodenní kontrole jsme ráno 10. července zjistili, že je samice v boudě, odkud se ozvalo zvláštní pískání. Dovnitř jsme ale kvůli rušení samice nahlédli až po pěti dnech, v té době jsme pořídili první fotografie mláděte,“ dodává.
Problém nastal po několika týdnech kvůli vysokým teplotám, které na začátku srpna panovaly. „Pandy obecně snášejí lépe chladné počasí. Kombinace horkého počasí a porodu a náročného odchovu znamenala, že samice projevovala známky vyčerpání, rychle dýchala a měla problémy s koordinací pohybů. Rychle jsme zareagovali a po poradě s veterinárním lékařem byly nasazeny nutriční preparáty pro doplnění energie. Došlo k navýšení krmné dávky, přidává se sušené mléko, krmení se předkládá několikrát denně, samice je častěji kontrolována. Horké počasí jsme eliminovali instalací mlžítka, které osvěžuje vzduch ve výběhu a kde se zvířata mohou v případě nutnosti schladit,“ popisuje Petra Padalíková.
Ve středu 19. srpna proběhla veterinární kontrola – mládě bylo poprvé z porodní boudy na chvíli odebráno, bylo určeno pohlaví, bylo zváženo a dostalo identifikační čip. Závěr zní – jedná se o samečka, který váží 540 gramů, je v dobrém zdravotním stavu. Za jak dlouho se představí návštěvníkům zoo, závisí pouze na něm.

Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Kraje  » Ústecký