Možná všichni dinosauři měli peří, míní vědci - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Možná všichni dinosauři měli peří, míní vědci

zdroj: abicko.cz

Brusel | Vlastním peřím se prý mohlo pochlubit mnohem více dinosaurů, než se doposud myslelo. Dokonce je prý možné, že nějakou formu peří měli všichni. S tímto zjištěním přichází podle DPA studie mezinárodního...

 

týmu badatelů zveřejněná v novém čísle prestižního časopisu Science. Vědci k uvedenému závěru došli během výzkumu jednoho z nových druhů dinosaurů nalezených na jihovýchodě Sibiře. Tento druh byl příbuzný s předky ptáků jen velmi vzdáleně a přitom byl porostlý jakýmsi "prapeřím".
    "Peří mohly mít již nejranější druhy dinosaurů," konstatoval podle DPA jeden z autorů článku Pascal Godefroit.
    Zkoumané fosílie dinosaura pocházejí z vrstvy, která byla datovaná do doby 144 až 169 milionů let. Tento jedinec patřil k druhu nazvanému Kulindadromeus zabaikalicus, který žil v éře střední až svrchní jury. Živil se rostlinnou potravou. Na délku měřil jen 1,5 metru a chodil po dvou končetinách. Jeho lebka byla krátká, měl také krátké horní končetiny, zato dlouhé zadní končetiny a dlouhý ocas.
    Díky dobře zachovaným otiskům kůže analyzovali vědci tři různé druhy šupin a tři struktury "prapeří" podobající se vlasům. Ty rostly podle zjištění badatelů těmto dinosaurům na hlavě, na hrudi a na zádech. Vědci dokonce u tohoto druhu popsali i struktury, které připomínají prachové peří.
    Peří podobné tomu, které mají ptáci, se vyskytovalo nejméně 50 milionů let před "praptákem" Archaeopteryxem, míní tak podle DPA na základě svých výzkumů vědci. Přiklánějí se též k názoru, jako již někteří kolegové před nimi, že peří dinosaurům sloužilo nejprve jako ochrana před zimou a že mělo i důležitou funkci při namlouvání jako u dnešních opeřenců. Teprve s dalším evolučním vývojem se peří uplatnilo při létání.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zvířata