Thajský turistický průmysl pohání pašování slonů - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Thajský turistický průmysl pohání pašování slonů

zdroj: archiv Metropolu

Bangkok | Pašovat největšího pozemního živočicha na světě přes mezinárodní hranice může vypadat jako mamutí úkol. To ale nijak nebrání pašerákům, aby dodávali asijské slony na thajský trh, kde slouží jako...

 

atrakce pro turisty, napsala s odvoláním na ochránce přírody agentura AFP.
    Na rozdíl od svých neustále pytlačených afrických bratranců, jejichž osud dominoval konferenci Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES) v thajské metropoli Bangkoku, se osud asijských slonů dostává do novinových titulků jen zřídka. Ale i tento druh je nyní v ohrožení kvůli pašeráckým sítím, jež se snaží naplnit poptávku thajského turistického průmyslu po slonech.
    Zoologické zahrady či parky a další zařízení předvádějící slony, jak kráčejí po laně, hrají fotbal nebo malují obrazy, nyní v Thajsku pro zábavu a pobavení turistů zaměstnávají téměř 4000 slonů. Ochránci přírody tvrdí, že tento průmysl využívá nezákonně získaná zvířata včetně například volně žijících slonů ulovených v Barmě.
    "Dokonce i takzvané záchranné charitativní skupiny se snaží koupit slony," řekl John Roberts z Nadace pro asijské slony v oblasti Zlatého trojúhelníku (GTAEF).
    Domácí sloni v Thajsku, kde je tento chobotnatec národním symbolem, jsou hromadně zaměstnáváni v turistickém průmyslu od roku 1989, kdy se jich značné množství ocitlo "bez práce" poté, co byla zakázána těžba dřeva. Ve volné přírodě v zemi zůstává jen asi 2000 jedinců.
    Ceny za slona nesmírně stouply a sloní mládě se nyní prodává za 500.000 až dva miliony bahtů (asi 334.000 až 1,3 milionu korun). "Počet sloních mláďat přicházejících do tohoto systému je mnohem vyšší, než kolik by bylo možné ze skutečného rozmnožování v Thajsku," řekl Roberts, jehož skupina přestala nakupovat slony před sedmi lety a nyní se stará o 26 kusů. "Nevidím způsob, jak koupit slona, který nebude představovat další případ pašování," dodal.
    Z Barmy je každoročně propašováno a prodáno 50 až 100 mláďat nebo mladých samic ulovených z volné přírody, odhaduje britská charita Sloní rodina (Elephant Family). Hlavní ochranář této skupiny Dan Bucknell řekl AFP, že i když část slonů ulovených v Barmě může končit i v jiných zemích, valná většina je určena pro thajský trh. "Thajsko je rozhodně ohniskem," dodal.
    Propašování tak velkého zvířete by teoreticky mělo vyžadovat propracované plánování s cílem vyhnout se policii, ale v praxi pašeráci jednoduše "používají normální silnici", říká odborník na obchod s volně žijícími zvířaty Vincent Nijman z Oxfordské univerzity. "Sloni mohou být v nákladním automobilu nebo dokonce sami přecházejí přes thajskou hranici před očima kompliců z řad celníků a pohraničníků," dodal.
    Poptávka po slonech dopadá nejen na odhadem 4000 až 5000 volně žijících kusů v Barmě, ale také na populaci slonů v další zemi sousedící s Thajskem - Laosu, kde už ve volné přírodě zbývá jen asi 480 kusů, uvádí Gilles Maurer ze skupiny ElephantAsia. Laos se přitom pyšní přezdívkou "země milionů slonů", dodal Maurer, podle nějž sílí riziko, že se na ně zaměří také pytláci.
    V loňském roce thajské úřady uskutečnily několik zátahů na sloní tábory a parky, kde policie zabavila asi 25 zvířat. Z nich 19 stále zůstává po ochranou úřadů. Tyto iniciativy aktivisté vítají, ale zároveň vyzývají k širším reformám, protože nynější systém je podle nich příliš slabý.
    Thajsko potřebuje víc kontroly, transparentnější sledování sloní populace, například díky mikročipům, a databázi slonů žijících v Thajsku, do níž by se zanášely i testy DNA, uvádějí ochranáři. Pak by si turisté navštěvující Thajsko mohli užívat sloní kousky s vědomím, že neohrožují ani neškodí volně žijícím sloním populacím.

 

zdroj: www.afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zvířata