GM prodala Hummer Číňanům - Auto - Český Metropol

Auto

GM prodala Hummer Číňanům

Ikona

12. října 2009, 08.28 | ŠANGHAJ | Automobilka Hummer má nového majitele. Po zbankrotovaných General Motors se ikonické značky terénních vozů ujme čínská společnost Sichuan Tengzhong Heavy Industrila Machinery, která vyrábí hlavně mostní konstrukce a stavební stroje. V pondělním vydání o tom informují Lidové noviny ( LN ).

 

GM o prodeji Hummeru do Číny vyjednávala už od léta. Firma získá v Hummeru osmdesátiprocentní podíl, zbylých dvacet procent bude mít podnikatel z Hong Kongu Suolang Duoji, který zároveň vlastní v Tengzhongu významný podíl. Cenu ani jedna ze stran oficiálně nezveřejnila, nicméně podle zdrojů agentury Bloomberg nepřesáhla stopadesát milionů dolarů. To je výrazně méně než půl miliardy, na kterou si GM cenilo Hummer v soudním podání, souvisejícím s letním bankrotovým řízením.

Zbavení se Hummeru je pro GM nicméně dobrou zprávou. Firma zlikvidovala značky Saturn a Pontiac, švédskému Koenigseggu pak prodá Saab a nového vlastníka - konsorcium kanadské Magny a ruské Sberbank - dostane i Opel. "Nové GM", v němž je největším akcionářem americká vláda, si tak ponechá jenom čtyři značky - Chevrolet, GMC, Cadilac a Buick.

Tématické zařazení:

 » Auto