Nejvýkonnější laser světa bude v Dolních Břežanech - Technika - Český Metropol

Technika

Nejvýkonnější laser světa bude v Dolních Břežanech

20. dubna 2011, 12.21 | PANENSKÉ BŘEŽANY | Evropská komise v úterý definitivně schválila projekt vědeckého centra Extreme Light Infrastructure – ELI, informovalo ministerstvo školství. S projektem se počítá v Dolních Břežanech a jeho součástí bude nejvýkonnější laser světa, který pomůže lékařům diagnostikovat a léčit například rakovinu.

 

"Jde o první z takzvaných velkých projektů, které jsou schvalovány v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI)," informuje ministerstvo. Součástí bude špičkový výzkumný komplex ve středočeských Dolních Břežanech za téměř sedm miliard korun. Vědecké centrum by mělo začít fungovat od začátku roku 2014. Ve vědeckém pracovišti budou podle ministerstva pracovat i přední světoví vědci.

Projekt ELI je výsledkem spolupráce 40 výzkumných institucí ze 13 zemí Evropské unie. V Břežanech bude stát jedna ze tří částí vědecko-výzkumné infrastruktury s názvem ELI Beamlines - nejvýkonnější laser světa. Další dvě vědecká centra s odlišným zaměřením postaví Evropská unie v Maďarsku a Rumunsku.

Centrum bude mít podle komise pro Českou republiku významné ekonomické výhody, a to díky projektům pro lékařské zobrazování a diagnostiku, radioterapii a léčbu rakoviny, nástroje pro vývoj a testování nových materiálů, nové techniky pro nakládání s radioaktivním odpadem. Vědci se budou v Dolních Břežanech také zabývat některými problémy termojaderné fúze.

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika