Vědci zachraňují na okraji sluneční soustavy sondu Voyager 2 - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Vědci zachraňují na okraji sluneční soustavy sondu Voyager 2

Ikona

30. května 2010, 10.18 | MYS CANAVERAL | Sonda Voyager 2, kterou ze Země vypustila americká vesmírná agentura NASA v roce 1977, se na okraji sluneční soustavy potýká s problémy se svou operační pamětí. Vědci se ji pokoušejí na její cestě do hlubokého vesmíru zachránit, informuje v sobotu server DailyTech. Sonda je v současnosti od Země vzdálená 13,8 miliard kilometrů a směřuje k okraji heliosféry - oblasti, kde "vane" sluneční vítr. Na začátku května začala sonda na Zem vysílat zmatečné zprávy.

 

Vědci zjistili, že došlo k záměně informací v paměti sondy. Inženýrům amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo paměť resetovat, proud zmatených zpráv poté ustál.

Vědci NASA se čas od času setkávají s tím, že v operační paměti sond v blízkosti Slunce dojde k záměně informací. Tyto problémy však způsobují radiační vlivy hvězdy.

Co způsobilo problémy sondě Voyager 2, která je od Slunce vzdálená miliardy kilometrů, prozatím vědci nevědí. Rovněž nevědí, zda se podobné problémy budou opakovat.

Hlavním úkolem sondy Voyager 2 byl výzkum Saturnu. Během její následné cesty proletěla blízko dalších plynových obrů - Jupitera, Uranu a Neptunu. Ačkoliv sonda opouští sluneční soustavu, její senzory stále posílají vědcům na Zemi důležité informace o složení a původu heliosféry.

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika