Čeští vojáci ukázali radiolokátor Arthur v akci - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Čeští vojáci ukázali radiolokátor Arthur v akci

Ikona

31. března 2010, 16.22 | BRDY | Česká armáda ukázala ve středu ve vojenském prostoru nedaleko Příbrami v akci část své nejnovější výzbroje, dělostřelecký radiolokátor Arthur, který bude možná letos nasazen v Afghánistánu. Radiolokátor, který je schopen v jednom okamžiku sledovat až stovku cílů, detekoval tři střely vypálené v rozmezí několika minut z těžkých minometů rozmístěných ve vzdálenosti devět kilometrů.

 

Přesně podle nacvičených postupů pak obsluha Arthura získala informace, odkud a kam byly střely vypáleny. Vojáci vzápětí tyto údaje zaslali dělostřelectvu, které cíle zničilo. Krátká ukázka hlavní činnosti radiolokátoru skončila zhruba po dvaceti minutách.

Připravovaná akce pro novináře v brdském vojenském prostoru Hrachoviště byla součástí oficiální prezentace radiolokátorů Arthur, které mají být vyslány do Afghánistánu k ochraně polské základny v Ghazní v operaci ISAF. "Měli jsme možnost vidět, jak tato technika pracuje a jakým přínosem může být v misích NATO v Afghánistánu. Zejména při ochraně civilního obyvatelstva, ale samozřejmě také vojáků koaličních armád," uvedl ředitel sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany Bohuslav Dvořák.

Radiolokátor Arthur slouží jako vyhledávací zařízení, které je schopno detekovat střely do vzdálenosti 40 kilometrů. Dokáže také zjistit, jaká zbraň střelu vypálila. Informace o poloze nepřítele, konkrétně odkud a kam vystřelil, a jeho výzbroji, pak předá vlastním jednotkám, které cíl přesným zásahem zničí.

Česká verze Artura má oproti ostatním, které používá například Velká Británie nebo Dánsko, řadu vylepšení. Zatímco česká armáda má radiolokátory umístěny na tatrovkách, britská na pásových vozech. A Britové přiznávají, že mají proto problémy s jejich přesunem na delší vzdálenosti.

České radiolokátory jsou navíc vybaveny vlastním systémem chlazení, oproti standardně užívané klimatizaci. Součástí radiolokátorů české armády jsou také generátory, které celou výzbroj napájí, zatímco britské fungují jen díky motoru vozidla, na kterém jsou umístěny. České jsou navíc ještě propojeny s nádrží tatrovek, což prodlužuje jejich provoz ze dvou na pět dní, aniž by se muselo doplňovat palivo.

Ministerstvo obrany navrhuje vyslat radiolokátory Arthur do Afghánistánu, kde by měly chránit polskou základnu v Ghazní v operaci ISAF. O konečné podobě pokračujícího českého působení v Afghánistánu však stále nerozhodla Poslanecká sněmovna.

Mobilní dělostřelecký a vyhledávací radiolokátor Arthur (ARTillery HUnting Radar) vyvinula švédská firma Ericsson v 90. letech. Za úkol má vyhledávat dělostřeleckou palbu nepřítele, stejně jako zjistit odkud nepřítel vystřelil. Arthur mají ve své výzbroji například armády Velké Británie, Norska a Dánska.

Smlouvu na dodávku tří radiolokátorů Arthur za 1,5 miliardy korun podepsala Česká republika v roce 2004. Ve výzbroji má nejnovější modely lokátorů, které jsou umístěny na nákladních vozech Tatra. Zařízení běžně obsluhují dva lidé.

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika