Americké námořnictvo úspěšně vyzkoušelo novou laserovou zbraň - Technika - Český Metropol

Technika

Americké námořnictvo úspěšně vyzkoušelo novou laserovou zbraň

zdroj: youtube.com

Washington | Americké námořnictvo v Perském zálivu úspěšně vyzkoušelo novou laserovou zbraň (LaWS) schopnou likvidovat levné prostředky ohrožující válečná plavidla. Podle šéfa vývoje námořních sil USA...

 

kontradmirála Matthewa Klundera čtyřměsíční testy na lodi USS Ponce předčily veškerá očekávání a systém je schopen ostrého nasazení. Uvedla to agentura Reuters.
    Klunder sdělil, že tato laserová zbraň, jejíž vývoj stál 40 milionů dolarů (890 milionů Kč), byla plně zapojena do palubních systémů USS Ponce koncem léta k ročním testům. Podle něj je to vůbec poprvé, co byl takový energetický zbraňový systém "na něčem umístěn".
    Nově zveřejněný videozáznam použití tohoto třicetikilowattového laseru ukazuje mimo jiné zneškodnění vzdálených plavidel či malého bezpilotního letounu.
    "Už to netestujeme. Je to funkční. Je (laser) na lodi v Perském zálivu," citoval Reuters kontradmirála. "Není to něco, co bychom si schovávali pro nějakou zvláštní příležitost. Používá se každý den," dodal Klunder.
    Pentagon tento laser zařazuje do výzbroje v době, kdy se obává, že Spojené státy přicházejí o technický náskok, který jim v uplynulých desetiletích umožňoval rychle přemoci protivníky. Mnohé země vyvíjejí přesné zbraně, rakety dlouhého doletu a další systémy, aby překonaly dosavadní nadvládu Spojených států. Čína, Írán a další státy již mají rakety schopné přesně zasahovat námořní plavidla, aby přiměly americké námořnictvo držet se dál od jejich břehů.
    Americké námořnictvo nyní vyvíjí ještě silnější lasery o výkonu 100 až 150 kilowattů, schopných levně likvidovat drahé rakety. Podle Klundera by se taková zbraň mohla na lodích objevit v roce 2017.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika