Ruská pýcha "Neviditelný" Suchoj měl při testech problémy - hořel - Technika - Český Metropol

Technika

Ruská pýcha "Neviditelný" Suchoj měl při testech problémy - hořel

zdroj: vesti.ru

Moskva | Prototyp nové ruské "neviditelné" stíhačky Suchoj dnes při nouzovém přistání na letišti v Žukovském u Moskvy začal hořet. Požár se však podařilo rychle uhasit, pilot vyvázl bez zranění a letoun bude...

 

možné opravit. Oznámila to agentura Interfax.
    "Během přistání utrpěl letoun nepatrné poškození. Stíhačka vzplála, ale hasiči požár rychle uhasili. Letec nebyl zraněn," řekl Interfaxu nejmenovaný zdroj obeznámený se situací. Příčiny nehody má zjistit zvláštní vyšetřovací komise.
    Na letišti v Žukovském se podle Interfaxu konaly letové zkoušky čtyř prototypů a pozemních zkoušky dalších dvou letounů. První ruská "neviditelná", či spíše obtížně radary zjistitelná stíhačka bývá označována jako T-50 či zkratkou PAK FA, odvozenou od oficiálního názvu programu "perspektivní letecký komplex frontového letectva".
    Prototyp poprvé vzlétl v lednu 2010 v Komsomolsku na Amuru, kde se nachází výrobní závod firmy Suchoj. Dodávky ruskému letectvu by měly začít v příštím či přespříštím roce.
    Ruská stíhačka má být odpovědí na americký letoun F-22 Raptor, jehož výroba ale mezitím už skončila. Raptor poprvé vzlétl v roce 1997 a mezitím se vyrobilo skoro 200 těchto strojů pro vybojování vzdušné nadvlády, které USA neprodaly ani svým nejbližším spojencům. Ve spolupráci s nimi vyrábějí jiný stroj s technologií "stealth", stíhačku F-35. Nový Suchoj se má vyrábět společně s Indií. Vlastní "neviditelnou" stíhačku vyvíjí také Čína. Stroj J-20 prý poprvé vzlétl v roce 2011.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika