Čínské lunární vozítko Nefritový králík "žije, ale slábne" - Technika - Český Metropol

Technika

Čínské lunární vozítko Nefritový králík "žije, ale slábne"

zdroj: archiv Metropolu

Peking | Čínské lunární vozítko Nefritový králík, které loni v prosinci přistálo na Měsíci, ještě "žije", ale pomalu směřuje k ledové smrti, informoval čínský tisk. Králík stále dokáže posílat údaje na Zemi, řekl tiskové...

 

agentuře Nová Čína Li Pen-čeng z čínského lunárního programu. Kvůli rozbitým kolům se ale nemůže přesouvat a mrzne, protože solární panely, jež mu měly zajistit teplo, přestaly fungovat během chladné měsíční noci.
    "S každou lunární nocí funkčnost Nefritového králíka slábne," řekl Li. Měsíční noc trvá dva týdny po dobu, kdy se část Měsíce, kde vozítko je, odvrátí od Slunce a teplota extrémně klesne.
    Šestikolový robot Nefritový králík přistál na Měsíci 14. prosince společně s modulem Čchang-e 3. O dva dny později už začal na Zemi posílat první fotografie. Kromě snímání Měsíce měl robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po zdrojích surovin.
    Letos 25. ledna se ale těsně před začátkem lunární noci u stroje objevily problémy s mechanickým ovládáním, které vyvolaly obavy, že už vozítko neprocitne a neozve se. K úlevě čínských expertů ale Nefritový králík začal v polovině února znovu vysílat signály.
    Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání přirozené družice Země je dalším krokem ambiciózního vesmírného programu Číny, jejíž raketa v roce 2003 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země prvního "tchajkonauta". Vesmírný program je v Číně zdrojem pýchy a přistání "králíka" tam sledovaly miliony lidí.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika