Plzeň je prvním českým městem, které začíná využívat NFC technologii k placení jízdného v MHD - Technika - Český Metropol

Technika

Plzeň je prvním českým městem, které začíná využívat NFC technologii k placení jízdného v MHD

Ikona

12. května 2009, 17.12 | PLZEŇ | Plzeň si stále udržuje statut města, které jako první v ČR používá nejmodernější technologie. Jako první začali lidé v Plzni využívat k placení nejen v prostředcích MHD čipové karty, nyní se testuje technologie NFC, kdy placení umožní čip v mobilním telefonu, řekl Zdeněk Dutý z firmy Telefonica O2.

 

"Technologie NFC (Near Field Communications) umožňuje výměnu dat mezi dvěma zařízeními na velmi krátké vzdálenosti. Slouží k tomu mobilní telefon vybavený speciálním čipem, podporujícím tuto technologii," řekl Dutý. Do čipu se nahrají veškeré funkce ze současné multifunkční čipové Plzeňské karty. Stará karta se tak stane nepotřebnou. Lidé budou mít možnost platit za jízdné v MHD, za vstupné do různých městských zařízení jen prostřednictvím mobilního telefonu. "Odpadne nám tak jedna karta v peněžence," dodal Zdeněk Dutý z Telefónica O2.

V Plzni již běží zkušební pilotní provoz první fáze projektu Plzeňské karty v mobilním telefonu s technologií NFC. "Jde o nákup přestupních jízdenek ve vozech MHD. Cíl pilotního projektu spočívá v ověření zmíněné technologie v reálném provozu systému Plzeňské karty," řekl Michal Kraus, generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Do pilotního provozu bylo podle jeho slov zapojeno 50 účastníků a potrvá do 30. června 2009.

Další fáze vývoje bude od poloviny léta do konce roku 2009 zaměřena na využití elektronické peněženky v mobilním telefonu i mimo dopravu. Půjde o platby za zboží a služby u smluvních partnerů. Souběžně s tím se bude pracovat na spuštění Plzeňské karty v mobilním telefonu s technologií NFC do produktivního provozu.

"Na českém trhu jsou v současné době pouze dva typy telefonů od firmy Nokia, které jsou vybaveny SmartMX čipem pro technologii NFC. Zatím nebyla potřeba, aby tento čip měly telefony dodávané na náš trh, ale výrobci budou svoji nabídku v budoucnosti rozšiřovat," uvedl Zdeněk Dutý. "Samotný čip rozhodně nezvýší cenu mobilních telefonů, jde o záležitost v hodnotě jednoho eura a očekáváme, že brzy budou všechny telefony vybaveny tímto čipem," řekl Dutý.

Plzeňská karta byla v Plzni zavedena v roce 2004 a v současné době ji vlastní téměř 216 tisíc lidí z Plzně i okolí. Kromě předplatného a k placení jednotlivých jízd v prostředcích MHD lze kartu využít i jako elektronickou peněženku. Držitel tak může platit prostřednictvím karty nabité na libovolně vysokou částku za služby a zboží u vybraných partnerů. Jde například o vstup do zoo nebo do bazénu, kartou lze platit i za vstupenky na kulturní akce, slouží jako průkaz do knihovny nebo do školních jídelen.

Díky displeji v telefonu však na rozdíl od karty bude její držitel stále informován o výši zůstatku, odpadá tak cesta ke čtečce u samoobslužných terminálů. Prostřednictvím telefonu si bude majitel svoji elektronickou peněženku také on-line dobíjet. Při platbách se telefon jen přiloží na terminál místo karty a přístroje spolu okamžitě komunikují.

"Samozřejmě nepředpokládáme, že si novinku hned opatří všichni majitelé karet, ale považujeme tuto službu za zkvalitnění nabídky našich služeb, vývoj jde stále kupředu a je třeba držet krok. Dopravní podniky nemají s novinkou žádné náklady, využije totiž současná zařízení. Vyřešit se musí jen nové čtečky pro revizory," dodal ředitel PMDP Kraus. Zatím však nelze s jistotou odhadnout, kdy novinka začne naplno sloužit veřejnosti.

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika