Moderní technologie pronikají do podprsenek i bot - Technika - Český Metropol

Technika

Moderní technologie pronikají do podprsenek i bot

zdroj: histalkmobile.com

Las Vegas (USA) | V podprsence, v botách, na ruce, na hrudi, v uších: moderní technologie se dnes nosí na celém těle. Stále častější používání doplňků prêts-à-porter napojených na smartphone vede ke zrodu...

 

masivního průmyslu, často zaměřeného na oblast sportu a zdraví. Tato technika má přitom zlepšovat život jak novorozenců, tak nemocných starých lidí.
    "Oblečení se přibližuje počítači," říká David Vigano, majitel společnosti Heapsylon, která představila své podprsenky, trička a boty pro sportovce na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas. Tyto výrobky umožňují sportovcům zlepšovat trénink a kontrolovat zdravotní stav díky "textilním čipům" umístěným v látce, vysílače v botách a monitoru na úrovni hrudníku.
    "Přesnější obraz o uskutečňované aktivitě dostanete, jestliže používáte zároveň boty i podprsenku," zdůrazňuje Vigano. Jako mnoho jiných mobilních technologií přicházejících na trh doprovází i produkty Heapsylonu jakýsi virtuální trenér, který má uživatele motivovat a pomáhat mu vylepšovat techniku.
    Sport a zvyšování tělesné zdatnosti jsou nejoblíbenější oblasti technologie prêts-à-porter, kam patří především náramky FitBit či Nike Fuel Band. Další významnou sférou jsou inteligentní hodinky, například od společností Pebble, Samsung nebo Qualcom. Nabídka je tak vysoká, že jim na veletrhu v Las Vegas byl vyhrazen zvláštní prostor.
    Podle institutu Juniper Research by trh s přístroji na inteligentním prêts-à-porter mohl z loňských 1,4 miliardy dolarů (asi 28,2 miliardy Kč) vzrůst do roku 2018 až na zhruba 19 miliard dolarů (382 miliard Kč). Tyto produkty zajímají také výrobce mobilních aplikací, kteří je používají v kombinaci se smartphonem zejména pro zdravotnické účely, k měření tlaku, srdečního rytmu či glykémie.
    "Jednou z velkých předností této technologie je to, že můžete mít své zdraví pod kontrolou," cituje agentura AFP viceprezidenta Samsungu Davida Loweho.
     Monitory pro srdce a krevní tlak kalifornské společnosti Qardio například umožňují kontrolovat zdravotní stav ze smartphonu a předávat údaje třetí osobě, například lékaři. Spoluzakladatel Qardia Rosario Iannella této technologie využívá k tomu, aby mohl sledovat zdravotní stav své stařičké matky v Itálii.
    Výrobcům však ještě zbývá vypořádat se s některými aspekty takových přístrojů. "První výrobky na trhu jsou velké, nepohodlné a jsou určeny spíše pro muže," soudí analytik Robe Enderle specializující se na nové technologie. "Je třeba, aby taková technika učená ženám byla menší a více módní," dodává.
    Některé výrobky na veletrhu v Las Vegas se již začínají ubírat tímto směrem. Je to například náramek June francouzské firmy Netatmo, který umožňuje v reálném čase sledovat míru slunění. Je však stylový a zdobí ho drahokamy, uvádí Emmanuelle Thomasová z této firmy. "Jestliže například denně obědváte pod širým nebem, náramek vám řekne, zda se příliš nevystavujete slunci," vysvětluje.
    Britská společnost CSR zase představila inteligentní šperky, jejichž barva se mění podle nálady uživatele a které umožňují přijímat výstrahy vysílané ze smartphonu.

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Sport  

 » Technika  » Technika  

 » Zajímavosti