Nokia představila svůj Nokia 6216 s funkcí NFC, která umožňuje platit mobilem přiložením k terminálu - Technika - Český Metropol

Technika

Nokia představila svůj Nokia 6216 s funkcí NFC, která umožňuje platit mobilem přiložením k terminálu

Ikona

28. dubna 2009, 15.49 | PRAHA | Společnost Nokia na konferenci Wima v Monaku představila svůj model Nokia 6216 classic, který má plně integrovanou funkci NFC (Near Field Communication), která umožňuje platit mobilem pouze přiložením k příslušnému terminálu. Uvedla to v úterý Nokia. "Představte si následující situci. Místo koupě lístku na MHD jen nastoupíte a přiložíte svůj mobil k terminálu v autobusu. Na displeji naskočí volby, jaký lístek si přejete koupit, vyberete ten správný a potvrdíte.

 

Lístek se okamžitě objeví na displeji mobilu, suma za lístek se pak přičte k vašemu účtu u operátora," vysvětluje princip NFC Adéla Konopková z PR agentury AC&C, Public Relations, zastupující Nokii. "Prostě už žádné komplikované odesílání prémiové SMS a čekání na zpětnou zprávu s lístkem," dodává.

Technologie NFC je založena na použití RFID čipů a funguje podle Konopkové na podobném principu jako oblíbené a dnes všemi využívané Bluetooth. Jenže je mnohem bezpečnější a dosah je právě z tohoto důvodu jen v řádech centimetrů. Mobil je nutné k terminálu přiložit.

Vedle koupě lístků na veřejnou dopravu je možné tuto technologii použít téměř pro jakoukoliv platbu za drobné služby či zboží. Do budoucna se pak předpokládá, že mobily s NFC zcela nahradí platební karty. Bude to mít značné výhody, platby se objeví ihned na displeji mobilu, včetně zůstatku na účtu a dalších informací. Vedle plateb lze tuto technologii použít třeba i místo osobní karty pro vstup do práce nebo třeba jako permanentku pro sportovní akce a jiné příležitosti.

Informace o uživateli jsou uložené na kartě SIM a tudíž jsou zabezepečené osobním kódem PIN. Podle potřeby lze nastavit, za co a do jaké výše lze platby provádět. Případně lze do telefonu nebo na kartu SIM uložit informace o uživateli pro použití mobilu jako klíče.

V současné době se podle Konopkové testují možnosti, jak mobil s technologií NFC použít třeba i jako klíč k automobilu. Do budoucna tak v kapse nebo kabelce budeme nosit místo klíčů a peněženek už jen mobil. Například v Japonsku již všechny tyto služby běžně fungují a zákazníci si je nemohou vynachválit.

Zahájení prodeje novinky Nokia 6216 classic je plánováno na vybraných trzích na začátek třetího čtvrtletí roku 2009 s odhadovanou maloobchodní cenu 150 eur bez daní a dotací.

Kromě samotné technologie NFC je Nokia 6216 classic vybavena všemi funkcemi, které uživatelé očekávají od mobilních přístrojů příští generace. Ve výbavě tak nechybí digitální fotoaparát, výborný displej, stereo FM rádio, hudební přehrávač, podpora sítí 3G a ani slot pro microSD karty, díky kterému je možné zvětšit kapacitu paměti telefonu až na 8 GB.

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika