Sonda Voyager 1 podle studie opustila sluneční soustavu už loni - Technika - Český Metropol

Technika

Sonda Voyager 1 podle studie opustila sluneční soustavu už loni

zdroj: archiv Metropolu

Washington | Sonda Voyager 1 podle skupiny amerických vědců opustila sluneční soustavu už loni, a to 27. července. Tento závěr odporuje nedávnému tvrzení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír...

 

(NASA), podle něhož zařízení do mezihvězdného prostoru ještě nedoputovalo.
    Sondy Voyager 1 a 2 vyslaly Spojené státy do vesmíru v roce 1977, každou jiným směrem. Obě doputovaly nejdál ze všech zařízení, které kdy lidé vytvořili. Voyager 1 se pohybuje vyšší rychlostí, takže je od Země dál než jeho sesterská sonda.
    Vědci použili jiný model interpretace údajů ze sondy, než NASA, která čeká, až zaznamená magnetické pole s opačným magnetickým tokem, než je u sluneční soustavy. Podle nové studie to ale nemusí být nejvhodnější metoda.
    "Domníváme se, že magnetická pole sluneční soustavy a mezihvězdného prostoru jsou dostatečně propojeny, takže jimi ve skutečnosti můžete procházet, aniž byste zaznamenali velkou změnu směru," řekl podle britského listu The Independent hlavní autor příslušné studie Marc Swisdak z Marylandské univerzity.
    Pokud jsou závěry správné, Voyager opustil sluneční soustavu - jako první objekt vyrobený lidmi - před rokem, kdy vědci zaznamenali náhlý pokles počtu částic pocházejících ze Slunce a naopak zesílení kosmického záření z mezihvězdného prostoru.
    "Je to poněkud kontroverzní pohled, ale my se domníváme, že Voyager konečně opustil sluneční soustavu a začíná opravdovou cestu Mléčnou dráhou," dodal Swisdak.
    NASA a někteří jiní vědci si myslí, že sonda se nachází ve zvláštní přechodné zóně na hranici sluneční soustavy.
    Sondy jsou poháněny energií z pomalého rozpadu radioaktivního plutonia. Obě mají dost energie, aby dokázaly vysílat vědecké údaje až do roku 2020. I potom poletí Mléčnou dráhou, i když už mlčící, a pro případ, že by se někdy setkaly s mimozemskou civilizací, nesou na palubě pozlacenou 18centimetrovou destičku se záznamem zvuků a obrazů, které charakterizují život na Zemi v době vypuštění.
    Případní mimozemšťané si tak budou moci vyslechnout pozdravy v 55 pozemských jazycích nebo se pohroužit do poslechu hudebních děl Wolfganga Amadea Mozarta či bluesmana Blind Willieho Johnsona.
    Družice během své dosavadní pouti vyfotografovaly všechny vnější planety sluneční soustavy.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika