Jablotron vyrábí kameru, která umí zobrazit elementární částice - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Jablotron vyrábí kameru, která umí zobrazit elementární částice

zdroj: archiv Metropolu

Jablonec nad Nisou | Jablonecký výrobce elektronických zabezpečovacích systémů Jablotron vyrábí unikátní kameru, která umožňuje nahlédnout do neviditelného světa elementárních částic. Na vývoji kamery MX-10...

 

spolupracovala firma dva roky s Ústavem teoretické a experimentální fyziky při ČVUT v Praze a Evropským centrem pro jaderný výzkum (CERN). Zařízení zatím slouží hlavně ve výuce, v budoucnu se ale počítá i s jeho využitím v zabezpečení, řekl dnes ČTK Vladimír Stanislav z Jablotronu.
    Pro Jablotron nebyl vývoj kamery právě levnou záležitostí. "Je to velká investice, která se bude jen pomalu splácet. Získali jsme však přístup ke špičkovým technologiím a nejmodernějším znalostem a to jsou cenné devizy pro náš další rozvoj," řekl ČTK majitel Jablotronu Dalibor Dědek.
    Kamera dokáže díky pokročilému detekčnímu čipu a zobrazovacímu softwaru zaznamenat, rozlišit a zobrazit různé druhy ionizujících částic. Uplatnění může najít v medicíně, ale i zemědělství nebo v průmyslových podnicích, v hlásičích kouře či požáru, ale také k defektoskopii.
    Novinka umožňuje zobrazovat jednotlivé vysokoenergetické částice, dříve neviditelný svět se tak otevírá doslova v přímém přenosu. I proto nakoupil první kamery CERN pro vzdělávání návštěv a školních exkurzí. Další pak objednala britská asociace na podporu vědy na britských univerzitách a středních školách. Ani čeští školáci nepřijdou podle Dědka zkrátka, firma jich chce několik poskytnou školám. "Cílem je zvýšit atraktivitu výuky fyziky," vysvětlil majitel firmy, která výuku přírodních věd a technických oborů ve školách podporuje už několik let.
    Jablotron je česká společnost. Vznikl v roce 1990 a zaměřuje se na vývoj a prodej elektronických zabezpečovacích a signalizačních zařízení, poskytuje i bezpečnostní služby. Holding dnes tvoří šest firem, které loni dosáhly rekordních tržeb 1,76 miliardy korun. Provozní zisk dosáhl rovněž rekordních 590 milionů korun. Do výzkumu a vývoje dává firma desítky milionů korun.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika