Sonda Curiosity na Marsu má opět problémy s počítačem - Technika - Český Metropol

Technika

Sonda Curiosity na Marsu má opět problémy s počítačem

zdroj: archiv Metropolu

Mys Canaveral | Americká sonda Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, má další závadu počítače, která zpozdí obnovení vědeckých výzkumů. Nejnovější komplikace se objevila o víkendu...

 

a šestikolové vozítko po odhalení softwarové chyby v souboru vstoupilo do nouzového režimu, napsala agentura AP.
    Curiosity zůstává v kontaktu se Zemí, nemůže se však pohybovat a dělat obrázky, dokud nebude problém vyřešen. Tým Curiosity očekával, že obnoví činnost sondy v pondělí, ukázalo se však, že odstranění závady bude trvat déle, možná až do konce týdne.
    Na počátku března technici objevili problémy s pamětí počítače, které nejspíš způsobilo kosmické záření. Kontrolu nad vozítkem tak musely převzít záložní systémy. Nejnovější závada není tak závažná, ale každý nečekaný plán rozhodí plánovaný program výzkumu, upozornil Richard Cook z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který má projekt Curiosity na starosti.
    Vědci minulý týden oznámili, že analýza hornin, které odebrala Curiosity v Galeově kráteru, potvrdila, že na Marsu mohly v minulosti existovat mikrobiální formy života. Vzorky obsahovaly síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy prvky důležité pro vznik života.
    Jakmile se Curiosity vrátí do běžného provozu, bude mít již na práci jen několik dní, než planetární postavení po většinu příštího měsíce omezí radiovou komunikaci mezi Zemí a Marsem. 

 

zdroj: www.nasa.gov

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Technika  » Technika