Evropský urychlovač objevil novou částici - Technika - Český Metropol

Technika

Evropský urychlovač objevil novou částici

ŽENEVA | Evropský urychlovač LHC odhalil novou částici. Informuje o tom ve čtvrtek stanice BBC. Vědci ve srážkách protonů v urychlovači nalezli částici cb (3P) boson. Je to kombinace kvarku b a jeho antikvarku, tedy částic, z nichž jsou tvořeny částice atomu - protony a neutrony.

 

Objev patří fyzikům z anglických univerzit v Birminghamu a Lancasteru, kteří srážky analyzovali.Existenci bosonu cb (3P), částice se symetrickou vlnovou délkou, předpověděli fyzici už před několika desetiletími. Teprve nyní se ho však podařilo zachytit.

Jeho poznání by mělo fyzikům pomoci lépe popsat síly, které drží hmotu pohromadě.

"Lépe teď pochopíme interakce, které drží pohromadě atomová jádra, kvarky a antikvarky," cituje BBC fyzika Rogera Jonese.

Urychlovač LHC je největším a nejsložitějším vědeckým přístrojem. Tvoří ho 27 kilometrů dlouhý tunel na francouzsko-švýcarských hranicích nedaleko Ženevy, do kterého jsou vystřelovány protony.

Urychlovač provozuje Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN).

Vědci si od urychlovače slibují především objev Higgsova bosonu, který je nazýván "božskou částicí".

Higgsův boson má být součástí neviditelného pole energie, které vyplňuje vakuum ve vesmíru a je příčinou toho, že vesmír je hmotný. Bez tohoto pole by svět v podobě, jakou známe, neexistoval.

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Technika  » Technika  

 » Zajímavosti