Galileo, evropský GPS, je připraven ke startu - Technika - Český Metropol

Technika

Galileo, evropský GPS, je připraven ke startu

KOUROU | Evropská vesmírná agentura ESA se ve čtvrtek chystá vypustit do vesmíru první dvě družice evropského navigačního systému Galileo. ESA o tom informuje na svém webu. Satelity vynese na oběžnou dráhu ruská raketa Sojuz z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

 

Start je plánován na 12.34 SELČ.

Bude to poprvé, co Sojuz vyletí z rampy Kourou uprostřed tichomořské džungle, připomíná na webu ESA.

Sojuz, k němuž jsou připevněny satelity, se tyčí na rampě nosem k nebi. Je naplněn palivem a technici kontrolují funkce rakety. Počasí je příznivé, téměř bezvětří a slunečno.

Systém Galileo, který bude sídlit v bývalé budově České konsolidační agentury v Praze Holešovicích, má snížit závislost Evropy na americkém systému Navstar GPS. Bude také konkurencí ruského GLONASSU.

Galileo bude kompatibilní s GPS. To znamená, že přístroje budou přijímat signál z obou systémů.

Satelity Thijs a Natalia, které Sojuz vynese na oběžnou dráhu, jsou operační družice, které jsou určeny k zaměřování systému, tedy k vlastní navigaci. ESA už v letech 2005 a 2008 vyslala do vesmíru dva satelity Galilea - Giove A a Giove B. Tyto družice však nejsou určeny k navigaci, ale k testování systému.

Galileo budou tvořit tři desítky satelitů obíhající ve výšce 23 tisíc kilometrů nad Zemí. Na oběžné dráze mají být v roce 2019. Data k navigaci by však Galileo měl dodávat už o pět let dříve, kdy bude mít ve vesmíru 18 satelitů.

Systém by měl poskytovat veřejné služby (obvyklou navigaci, zejména pro řidiče) nebo služby komerční (kódovaná data například pro geodetické společnosti).

Galileo určí polohu s přesností na dva metry. Umožní to jeho vodíkové hodiny. Proti nyní používaným rubidiovým jsou téměř čtyřnásobně přesnější.

Satelity Galilea vyrobí německá firma OHB System. Evropská agentura ESA a francouzská Arianespace zajistí jejich dopravu na oběžnou dráhu. SpaceOpal (joint-venture italské Telespazio a německé DLR GfR) se postará o infrastrukturu. Údržba satelitů byla svěřena britské společnosti Astrium.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Technika  » Technika