Obě Francisovy turbíny byly patnáct dní zcela na suchu - Technika - Český Metropol

Technika

Obě Francisovy turbíny byly patnáct dní zcela na suchu

12. července 2011, 15.42 | ŽELINA | Oprava Francisovy turbíny, sanace přívodní štoly vedoucí od jezu k elektrárně, ale třeba i nová dřevěná podlaha jedné z lávek; to vše umožnil nedostatek vody v řece Ohři, která je jinak hnána na lopatky turbín malé vodní elektrárny Želina.

 

„Turbíny jsou prakticky v nepřetržitém provozu od roku 1994, kdy byla na Želině obnovena výroby elektrické energie. Obě naše babičky pocházející ze začátku minulého století byly sice    repasovány, ale více než patnáct let jejich dalšího provozu je už opět znát. Proto jsme využili nedostatku vody v řece k tomu, že jsme odstavili turbínu číslo jedna a pustili se do její revize. Jak se ukázalo, potřebovala již vyměnit přední i zadní ložiska,“ říká Antonín Volák s tím, že jakmile nastane vhodná příležitost, dočká se revize a případných oprav i turbína číslo dvě. I v jejím případě počítá, že zřejmě dojde na výměnu obou ložisek.

Zcela na suchu se pak obě turbíny ocitly od 22. července do 5. srpna, kdy bylo u jezu spuštěno stavědlo a uzavřen tak 166 metrů dlouhý přívodní kanál. Odborníci z Hlavní báňské záchranné stanice v Mostě totiž kontrolovali její ostění. „Kanál je vlastně 3,5 metrů vysoká ve skále razená štola, která pak byla pokryta betonem. Již v roce 2008 první kontrola odhalila, že voda za uplynulých sto let na některých místech ostění narušila nebo dokonce vymlela až na skálu. Proto tehdy proběhly první rozsáhlé sanační práce a byly tak opraveny největší kaverny od začátku štoly až do hloubky 12 metrů. Nyní bylo zkontrolováno, zda je vše v pořádku a zároveň se opravilo ostění na dalších místech,“ říká Antonín Volák.

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika