Výrobce Airbusů zveřejnil video s připravovaným novým nadzvukovým dopravním letounem - Technika - Český Metropol

Technika

Výrobce Airbusů zveřejnil video s připravovaným novým nadzvukovým dopravním letounem

11. července 2011, 13.36 | PAŘÍŽ | Výrobce Airbusů, společnost European Aeronautic Defence and Space Company (EADS), zveřejnil v pondělí první animované video s vyobrazením připravovaného nového nadzvukového dopravního letounu ZEHST. Ten by měl být dvakrát rychlejší než někdejší Concorde, nebo ruský Tu-144.

 

Zkratka ZEHST (Zero Emission Hyper Sonic Transport) přitom naznačuje, že letoun by měl mít podstatně nižší emise, než dosavadní dopravní letadla.

Projekt, na kterém EADS spolupracuje s Japonskem, je považován za přímého nástupce Concordů, které provozovaly letecké společnosti Air France a British Airways pro zaoceánské lety.

Nový letoun by měl létat rychlostí Mach 4, tedy přibližně 5000 km/h, což je čtyřnásobek rychlosti zvuku. Přepravovat by měl 50 až 100 pasažérů a jeho pohonné jednotky by měly kombinovat tři proudové systémy. První turbomotory by letoun používal při startu a do rychlosti 0,8 Machu (cca 900 km/h) a neměl by být přitom hlučnější, než běžně používaná letadla. Druhý raketový motor by letadlo zrychlil až na rychlost 2,5 Machu (cca 2800 km/h). Nejvyšší rychlosti by pak nový letoun měl dosahovat při použití třetích, speciálních nadzvukových motorů. Při letu by měl navíc letoun spalovat speciální biopalivo vyrobené z mořských řas, kyslík a vodík.

Letová hladina nového letounu by měla dosahovat 32 kilometrů, tedy trojnásobek běžné letové hladiny dopravních letadel.

Do provozu by se mělo letadlo dostat v roce 2050 a cestování na trase z Paříže do New Yorku by mělo zkrátit až na hodinu a půl. Jen o hodinu déle by se pak mělo létat mezi Londýnem a Tokiem a tři a půl hodiny by pak měla trvat cesta z Londýna do Syndey.

Předchůdce připravovaného letounu, Concord, poprvé vzlétl v roce 1969. Do pravidelného provozu byl uveden v roce 1976 a létal až do roku 2003. Na jeho konci se významnou měrou podepsala tragická nehoda u Paříže v roce 2000, kdy zahynulo všech 100 cestujících, devět členů posádky a další čtyři lidé na zemi, kam letadlo dopadlo. Přestože šlo o jedinou vážnou nehodu letadla, veřejnost o nákladné cestování tímto typem letadla ztratila zájem a jak Air France, tak i British Airways nakonec jejich provoz ukončily.

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika